PARTNER PORTALU
  • BGK

Kukuczka i inni alpiniści będą mieli pomnik w Katowicach

  • PAP    30 października 2014 - 06:46

Radni Katowic poparli w środę inicjatywę budowy pomnika ku czci "Alpinistów z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, którzy w górach zostali na zawsze" - poinformował radny miasta Jerzy Dolinkiewicz. Ma on powstać w Parku im. Tadeusza Kościuszki.
Pomnikiem upamiętnieni zostaną: Jerzy Kukuczka, Henryk Furmanik, Andrzej Hartman, Rafał Chołda, Jan Nowak, Mirosław Dąsal, Artur Hajzer. Pomnik będzie, jak napisano w uzasadnieniu do uchwały, również "wyrazem wdzięczności za rozpropagowanie Katowic w świecie".

Bliscy, przyjaciele i znajomi tragicznie zmarłych alpinistów od wielu lat zabiegali o taką możliwość. "Decyzja radnych bardzo ucieszyła środowisko Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, które prowadzi zbiórkę pieniędzy na ten cel" - powiedział Dolinkiewicz.

Grunt, na którym ma być usytuowany pomnik jest własnością miasta Katowice. Lokalizacja pomnika uzyskała pozytywną opinię śląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. Była ona konieczna, gdyż Park im. Tadeusza Kościuszki jest wpisany do rejestru zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.