PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulturalna majówka

  • JL    12 maja 2010 - 11:09

W weekend 15-16 maja małopolski urząd marszałkowski zaprasza na spotkanie z kulturą i historią regionu, na XII edycję Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.
Dni dziedzictwa to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. Okazja, aby zobaczyć z bliska mało znane i często na co dzień niedostępne zabytki. Dotąd uczestniczyło w nich ok. 200 tys. mieszkańców regionu i gości. Zobaczyli 160 zabytków: pałace i kompleksy dworskie, klasztory, kościoły, muzea, świątynie i zabytki przyrody. Marszałek Marek Nawara liczy w tym roku na ok. 30 tys. uczestników.

Dni mają promować różnorodność Małopolski. Co roku wybieranych jest 12 obiektów. Będą cztery trasy: krakowska (kościół św. Marcina, park Wojciecha Bednarskiego i Dom Józefa Mehoffera), północno-wschodnia (murowany dwór w Goszycach, dwór obronny w Jakubowicach oraz kościół św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Raciborowicach) zachodnia: (kościół i klasztor pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu oo. Bernardynów w Alwerni, zabytkowa zabudowa rynku w Alwerni i osiedle domów górniczych Stara Kolonia w Brzeszczach), spiska (kościół św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych, kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu i zabudowa wsi Nowa Biała wraz z rezerwatem Przełom Białki.

Co roku odbywają się warsztaty i konkursy poprzedzające Małopolskie Dni Dziedzictwa. W tym roku to konkurs fotograficzny „Skarby Małopolski 2010 – do zdrojów”, konkurs plastyczny „Skarby Małopolski” oraz konkursy Instytutu Pamięci Narodowej. „Sekrety zabytków” – pod takim hasłem odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży mieszkających w bliskim sąsiedztwie prezentowanych podczas dni obiektów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.