PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulturalne konsultacje w stolicy

  • PAP    23 maja 2011 - 16:36
Kulturalne konsultacje w stolicy

Mieszkańcy stolicy mogą od poniedziałku brać udział w konsultacjach społecznych na temat Programu Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 roku.
Dokument ma służyć wypracowaniu spójnej polityki kulturalnej w mieście.

Uwagi do programu można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.konsultacje.um.warszawa.pl do 12 czerwca - poinformowała Marta Trakul z Centrum Komunikacji Społecznej UM. Zainteresowani wypracowaniem spójnego programu kulturalnego mieszkańcy mogą także wziąć udział w warsztatach konsultacyjnych.

Czytaj też: Premier podpisał Pakt dla Kultury

Prezentujący założenia zmierzające do stworzenia spójnej polityki kulturalnej dokument przygotował zespół ponad dwudziestu reprezentantów warszawskiego środowiska kulturalnego. W skład Zespołu Konsultacyjnego Programu Rozwoju Kultury weszli m.in.: Edwin Bendyk, Beata Chmiel, Andrzej Mencwel, Bogna Świątkowska, Tadeusz Słobodzianek, Wojciech Burszta i Krzysztof Herbst.

Inicjatorzy programu, zapraszając warszawiaków do rozmów na temat dokumentu, chcą włączyć mieszkańców miasta w życie kulturalne stolicy.

Czytaj też: Warszawa aplikuje na stolicę kultury

Celem Programu Rozwoju Kultury jest m.in. stworzenie przejrzystej informacji o ofercie kulturalnej, ułatwienie dostępu do wydarzeń kulturalnych, a także, według zapowiedzi, dopasowanie oferty kulturalnej do trybu życia warszawiaków.

W dokumencie opisano obecny stan warszawskiej kultury, sformułowano cele i wskazano na przykładowe rozwiązania związane z budowaniem spójnej polityki kulturalnej. W programie można przeczytać m.in., że w roku 2020 Warszawa (zobacz notowania prezydent) będzie "miastem, które postawiło na nieskrępowany rozwój twórczości". "Urząd Miasta jest znaczącym, światłym mecenasem kultury, wspieranym przez sektor prywatny. (...) Istnieje przestrzeń i wsparcie dla eksperymentalnych, ryzykownych projektów, dla nisz oraz dla atrakcyjnego kultywowania form klasycznych" - czytamy w dokumencie.

Warsztaty konsultacyjne odbędą się 2 i 11 czerwca w Warsztacie przy pl. Konstytucji - w miejscu, w którym przygotowywane są m.in. przedsięwzięcia związane ze staraniami Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Aby wziąć udział w spotkaniach, należy uprzednio zgłosić chęć uczestnictwa w urzędzie miasta.

Ostateczny kształt programowi nadadzą eksperci tworzący zespół konsultacyjny. Zespół będzie bazować na danych zebranych w trakcie spotkań konsultacyjnych i propozycjach przesyłanych drogą elektroniczną. Ostateczna wersja programu zostanie przedstawiona 28 czerwca.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.