PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulturalne Lato w Toruniu

  • PAP    29 czerwca 2011 - 18:23
Kulturalne Lato w Toruniu

Kilkadziesiąt imprez artystycznych z różnych dziedzin sztuki, w zabytkowej scenerii miasta, złoży się na ósmą edycję Kulturalnego Lata w Toruniu.
Mieszkańcy i turyści posłuchają muzyki, zobaczą pokazy świetlne i wezmą udział w hiszpańskiej fieście. - Letnie wieczory będą rozbrzmiewać muzyką jazzową. W pięknej scenerii Ratusza Staromiejskiego usłyszymy m.in. piosenki legendarnego duetu Wasowski-Przybora w wykonaniu Zbigniewa Zamachowskiego i Janusza Szroma, a podczas specjalnego koncertu, uświetniającego wizytę ministrów europejskich w ramach prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, dla toruńskiej publiczności Artus Jazz Festivalu zagra wirtuoz fortepianu - Leszek Możdżer - zapowiedział w środę Michał Zaleski, prezydent Torunia (oceń prezydenta).

Czytaj też: Zdobywca Grammy zagra w Radomiu

Wyjątkowym wydarzeniem lata będzie w Toruniu koncert "Tribute to Republika". Impreza przypomni świetność legendarnej grupy muzycznej, której początki ściśle związane są z tym miastem. - W roku podwójnej republikańskiej rocznicy - 30. powstania zespołu Republika i 10. śmierci jej lidera - utwory Republiki i Obywatela GC zabrzmią w wykonaniu toruńskich artystów. Na scenie pojawią się Manchester, reaktywowany specjalnie na tę okazję zespół Toronto, a także Tomasz Cebo, Sławek Uniatowski, Tomek Organek (z zespołu Sofa), Butelka, Half Light, Czaqu i Zagadka - poinformował w środę Zbigniew Derkowski, dyrektor wydziału kultury w toruńskim magistracie.

Koncerty w ramach "Kulturalnego lata" odbywać się będą w scenerii zabytkowych wnętrz: Sali Złotej Pałacu Dąmbskich, Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana. W miejscach nietypowych, nie kojarzonych zwykle ze "sztuką wysoką": Forcie IV i Galerii Copernicus zabrzmią arcydzieła muzyki poważnej, prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu "Europa - Toruń. Muzyka i Architektura".

Na sierpień zaplanowano drugą edycję Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Szlagiery, znane z kinematografii polskiej, europejskiej oraz światowej toruńska publiczność usłyszy w wykonaniu gwiazd, m.in.: Małgorzaty Kożuchowskiej, Wojciecha Malajkata, Piotra Polka i Mirosława Baki. Dzięki partnerskim kontaktom z hiszpańskim miastem Pampeluna nie zabraknie cyklu imprez przybliżających kulturę tego kraju.

Czytaj też: Zachodniopomorska transmisja Kabaretowego Klubu Dwójki 

- Podczas fiesty zaplanowanej na 23 lipca odbędą się efektowne pokazy Atempo Circ, który w unikalny sposób łączy sztukę cyrkową, choreografię i muzykę. Energetyczna grupa taneczna L'omebelico del Mondo porwie Torunian do szalonej zabawy na Rynku Nowomiejskim - dodał Derkowski. W ramach "Kulturalnego lata" odbędzie się w tym roku trzecia edycja Festiwalu Światła - Skyway". Najbardziej charakterystyczne budynki toruńskiej Starówki zmienią się w instalacje świetlne.

- Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się żywiołowo. Ogień, woda, ziemia, powietrze i kosmiczny eter zawładną gotyckim Toruniem - podkreślił Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje przedsięwzięcie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.