PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulturalne nominacje na Mazowszu

  • AW/mazovia.pl    29 czerwca 2011 - 11:29

Znamy nominacje do Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida.
Laureatem Nagrody „Dzieło życia”, przyznawanej za całokształt pracy artystycznej, został w 2011 roku Wiesław Michnikowski – jeden z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najskromniejszych ludzi sceny ostatniego stulecia. Mistrz piosenki aktorskiej, skeczu i monologu – pełen uroku osobistego, życzliwości i poczucia humoru.

 Nazwisko Laureata Nagrody „Dzieło życia” ogłosiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Monika Strugała, a nominacje w poszczególnych kategoriach sztuki, za dzieła lub kreacje powstałe w 2010 roku na Mazowszu: Jarosław Klejnocki, Jerzy Artysz, Stanisław Wieczorek oraz Lech Śliwonik.

W kategorii literatura nominowani zostali: Krzysztof Boczkowski za tom wierszy „Dźwięki i echo”, Grzegorz Łatuszyński za przekład, posłowie i noty biograficzne do książki „W skwerze słońca, w chłodzie nocy. Antologia poezji chorwackiej XX wieku” oraz Eustachy Rylski za powieść „Na grobli”.

 Za dzieła muzyczne nominację otrzymali: Alicja Knast za fundamentalny wkład i doprowadzenie do otwarcia w 2010 roku Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, Aleksander Kościów za utwór „Gorzkie żale” na chór żeński i osiem wiolonczeli, jak również Zygmunt Krauze za operę „Polieukt”, wystawioną w  Warszawskiej Operze Kameralnej.

W kategorii sztuki plastyczne o nagrodę walczyć będą: Krzysztof Gierałtowski za wystawę „Indywidualności  Polskie” oraz Katarzyna Kozyra za wystawę „Katarzyna Kozyra. Casting”, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie.

 Teatralne nominacje otrzymali: Wojciech Kępczyński za reżyserię spektaklu „Les Miserables” w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, Ondrej Spišák za reżyserię przedstawienia „Nasza Klasa” w Teatrze na Woli w Warszawie oraz Iwan Wyrypajew również za reżyserię spektaklu „Taniec Delhi”, który został wystawiony w Teatrze Narodowym w Warszawie.

 Laureatów nagrody w poszczególnych kategoriach sztuki poznamy 26 września  podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim w Warszawie. Odbiorą oni statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Laureata „Dzieło życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalem pamiątkowym. Gościem honorowym gali będzie Wiesław Michnikowski – Laureat Nagrody "Dzieło życia".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.