PARTNER PORTALU
  • BGK

Kulturę romską można spotkać w Poznaniu

  • PAP    20 sierpnia 2010 - 17:40

Parada uliczna będzie atrakcją rozpoczętych w piątek w Poznaniu VIII Światowych Spotkań z Kulturą Romską. Jak zapewniają organizatorzy, kultura cygańska cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Celem imprezy jest wspieranie rozwoju artystycznego oraz promocja twórców i artystów romskich, ze szczególnym uwzględnieniem młodych talentów. Światowe Spotkania z Kulturą Romską potrwają do niedzieli 29 sierpnia.

Otwarcie Spotkań uświetnił występ romskich muzyków pod przewodnictwem wirtuoza skrzypiec, Miklosza Deki Czureji. Artysta został w piątek w Poznaniu koronowany na Króla Czardasza.

- Miklosz Deki Czureja był już koronowany na Króla Czardasza przez Yehudi Menuhina, jednak ponieważ cały czas promuje muzykę romską w Polsce i na świecie, chcemy i my uhonorować go tym tytułem - powiedziała PAP prezes Fundacji Bahtałe Roma, Anna Markowska.

W holu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego otwarto wystawę "Obozowisko Cygańskie". W ramach festiwalu zaplanowano projekcje filmowe, imprezy integracyjne dla dzieci i młodzieży oraz spotkanie literacko-muzyczne.

- Parada przejedzie przez miasto na Stary Rynek w poniedziałek. Będzie kilka wozów cygańskich, trochę koni. Na Starym Rynku zorganizujemy koncert. Dzień wcześniej w Nieszawie odbędzie się biesiada rodzinna ze wspólnym łowieniem ryb i z ogniskiem - powiedziała Markowska.

Jak zauważyła, z roku na rok kultura romska budzi coraz większe zainteresowanie, chociaż w społeczeństwie cały czas funkcjonują stereotypy związane z Romami. - Takie wydarzenia jak ten festiwal służą ich obalaniu, wspólnemu poznawaniu się - zaznaczyła.

Organizatorem Światowych Spotkań z Kulturą Romską jest poznańska Fundacja Bahtałe Roma - Szczęśliwi Cyganie - oraz Fundacja Ars Bonitas.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.