PARTNER PORTALU
  • BGK

Kurator ESK: chcemy, aby sztuka weszła w przestrzeń miejską

  • PAP    27 marca 2014 - 15:34
Kurator ESK: chcemy, aby sztuka weszła w przestrzeń miejską

Artystyczna rewitalizacja podwórek, wystawa i instalacja na stadionie i lotnisku to projekty z obszaru sztuk wizualnych przygotowywane z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Ich celem jest zaznaczanie obecności sztuki w przestrzeni publicznej.
Program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) w obszarze sztuk wizualnych ma składać się z trzech części. Pierwszą będą tworzyć projekty zgłaszane przez instytucje kultury i organizacje pozarządowe, druga ma gromadzić przedsięwzięcia prezentujące sztukę w przestrzeni publicznej, trzecia zaś to duże wystawy dzieł sztuki artystów znanych na całym świecie.

Jak powiedział w czwartek w rozmowie z dziennikarzami Michał Bieniek, kurator odpowiedzialny za sztuki wizualne w programie ESK, głównym celem przygotowywanych wydarzeń jest zaznaczenie obecności sztuki w przestrzeni publicznej. "Nie chodzi przy tym jedynie o wymalowanie muralu czy organizację wystawy w niestandardowym wnętrzu, ale raczej o pewien proces, który zmienia przestrzeń i angażuje jej użytkowników" - mówił.

Takim działaniem ma być m.in. niedawno rozpoczęty projekt zatytułowany "Wejście od Podwórza". Biorą w nim udział studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, a jego celem ma być artystyczna rewitalizacja miejskich podwórek. Przy współudziale mieszkańców mają zostać wskazane przestrzenie, w których pojawią się tworzone przez artystów instalacje artystyczne bądź murale.

Innym projektem ma być rewitalizacja budynków przy ul. Ruskiej 46. Ma to być miejsce, w którym m.in. będą mieszkać artyści zapraszani do stolicy Dolnego Śląska.

Kurator poinformował, że w planach jest również adaptacja stadionu miejskiego na przestrzeń wystawienniczą. Z kolei na wrocławskim lotnisku powstanie instalacja performera Jerzego Kosałki - przedstawiająca bociany oraz kojarzone z Wrocławiem krasnoludki.

Realizacja części z tych wydarzeń rozpocznie się w tym roku, bądź w 2015 r. W 2016 r. we Wrocławiu mają zostać zorganizowane duże wystawy dzieł sztuki artystów znanych na całym świecie. Bieniek nie chciał jednak zdradzić planów związanych z tymi ekspozycjami.

Na pewno przed rokiem 2016 w stolicy Dolnego Śląska zostanie zaprezentowana twórczość Alessandro Mendiniego - włoskiego designera i architekta. Przygotowywana jest również wystawa prezentująca twórczość wrocławskich artystów awangardowych z lat 60. 70. i 80. XX w. Ta ekspozycja przed rokiem 2016 ma być pokazywana w miastach europejskich, by ostatecznie trafić do Wrocławia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.