PARTNER PORTALU
  • BGK

Kuźnia Wodna w Oliwie: Z muzeum warszawskiego do gdańskiego

  • aw    15 grudnia 2016 - 15:22
Kuźnia Wodna w Oliwie: Z muzeum warszawskiego do gdańskiego
Pierwsze wzmianki o kuźni działającej nad Potokiem Oliwskim pochodzą z 1597 r. (Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Do końca roku zabytkowa oliwska kuźnia wodna stanie się własnością Miasta. Do czasu zakończenia inwentaryzacji i przekazania obiektu docelowemu operatorowi, administracją kuźni zajmie się Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych.
Jak przypomina gdański magistrat, na początku roku Muzeum Techniki w Warszawie sygnalizowało, że ze względu na problemy finansowe będzie zamykać swoje oddziały zamiejscowe, czyli m.in. oliwską kuźnię. Od tego czasu trwały rozmowy pomiędzy władzami Gdańska a Naczelną Organizacją Techniczną, której podlega Muzeum Techniki. Na przełomie listopada i grudnia NOT poinformowała dyrekcję Biura Prezydenta ds. Kultury, że jest zainteresowana przekazaniem kuźni. Rozpoczęła się też inwentaryzacja obiektu.

- Dosłownie i w przenośni musimy kuć żelazo, póki gorące. Dlatego poleciłem Gdańskiemu Zarządowi Nieruchomości Komunalnych przejęcie obiektu do końca roku – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – Jednocześnie czekamy na wyniki inwentaryzacji, by ustalić jakie będą koszty remontu i przyszłego utrzymania zabytku. Prawdopodobnie w przyszłości operatorem kuźni będzie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – dodaje Grzelak.

Kuźnia Wodna w Oliwie jest techniczną perełką. Pierwsze wzmianki o kuźni działającej nad Potokiem Oliwskim pochodzą z 1597 r. Do dzisiejszych czasów zachował się m.in. młot, ważący około 250 kg, i ogromne nożyce napędzane kołami wodnymi. To jedyny tego typu czynny obiekt w Polsce. Od 1957 roku kuźnia podlegała Muzeum Techniki w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.