PARTNER PORTALU
 • BGK

Kwalifikacja wojskowa 2018 już ruszyła. Co potrzebne na "stawkę"?

 • kds    31 stycznia 2018 - 13:43
Kwalifikacja wojskowa 2018 już ruszyła. Co potrzebne na "stawkę"?
Tegoroczna kwalifikacja wojskowa będzie trwała do 28 kwietnia. (fot.mswia.gov.pl)

We wtorek (30 stycznia) ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Jak przypomina resort spraw wewnętrznych i administracji, przeprowadzą ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Jak informuje MSWiA, tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa do 28 kwietnia.
 • Obejmie około 220 tysięcy osób. W tym gronie lwią część stanowić będą mężczyźni urodzeni w 1999 roku.
 • MSWiA przypomina o obowiązkach, jakie w związku z tym do wykonania mają włodarze. 

 

Poza mężczyznami z rocznika 1999, kwalifikacja dotyczyć będzie mężczyzn urodzonych w latach 1994-1998, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1997 i 1998, którzy w latach poprzednich zostali uznani przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), mężczyzn i kobiety urodzonych w latach 1998 i 1999, którzy w latach poprzednich zostali przez powiatowe komisje lekarskie uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B), a termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służby upłynie po 28 kwietnia 2018 r.. 

Przystąpić do niej będą mogły również kobiety urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2017/2018 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na innych kierunkach, m.in. psychologia, farmacja, pielęgniarstwo, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Dodatkowo do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

MSWiA przypomina, że za przeprowadzanie na swoim terenie kwalifikacji wojskowej odpowiadają poszczególni wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To oni mają obowiązek w formie obwieszczeń podać do publicznej wiadomości informacje o szczegółowych terminach i miejscach kwalifikacji wojskowej.

- Dodatkowo, każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wezwanie imienne, w którym określony zostanie dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić oraz dokumenty, jakie należy ze sobą zabrać - czytamy w komunikacie MSWiA. 

Czytaj więcej: Warszawa bezpieczniejsza. Spadła liczba przestępstw

Osoby, które po raz pierwszy zostaną lub zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
 • dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają);
 • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
 • dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. 

Natomiast osoby, które przed komisją wojskową staną po raz kolejny muszą pamiętać o zabraniu następujących dokumentów:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
 • dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy);
 • książeczkę wojskową.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.