PARTNER PORTALU
  • BGK

Ławice upamiętnią laureata pierwszej nagrody Nobla z medycyny

  • PAP    8 kwietnia 2014 - 19:50

- Laureat pierwszej nagrody Nobla z medycyny prof. Emil von Behring zostanie upamiętniony w swojej rodzinnej wsi Ławice w gminie Iława (woj. warmińsko-mazurskie). Powstanie tam skwer z popiersiem naukowca i centrum kulturalno-edukacyjne jego imienia.
Jak poinformował Andrzej Brach z urzędu gminy w Iławie w pobliżu budynku szkoły w Ławicach, w którym urodził się Emil von Behring, powstanie skwer jego imienia z pamiątkowym kamieniem i rzeźbą przedstawiającą noblistę. Gmina uzyskała na ten cel unijne dofinansowanie.

Inwestycja ma zakończyć się przed zaplanowanymi na czerwiec głównymi uroczystościami 160. rocznicy urodzin von Behringa. Odbędzie się wówczas okolicznościowy festyn i sympozjum, w którym uczestniczyć będą naukowcy z Polski i Niemiec oraz wnuk jednego z braci noblisty Christian Urlich Behring. Gmina planuje też utworzyć w wiejskiej świetlicy w Ławicach Centrum Kulturalno-Edukacyjne poświęcone nobliście.

Zdaniem Bracha lokalna społeczność stara się przywrócić pamięć o von Behringu od lat 90. ub. wieku. Na ścianie szkoły umieszczono wówczas ponownie przedwojenną tablicę pamiątkową, którą jeden z mieszkańców przechował przez ponad 40 lat w stodole. Utworzono szkolną izbę pamięci poświęconą niemieckiemu naukowcowi. Na miejscowym cmentarzu zachowały się też groby jego rodziców.

Urodzony 15 marca 1854 roku Emil Adolf Behring był piątym z trzynastu dzieci nauczyciela z Ławic. Po wyjeździe z rodzinnej wsi ukończył gimnazjum w Olsztynku i studia chirurgiczne w Berlinie. Prowadził prace w dziedzinie immunologii.

Wspólnie z dwoma innymi naukowcami opracował w 1891 roku surowice przeciwko błonicy i tężcowi. Za te osiągnięcia w 1901 roku przyznano mu tytuł szlachecki. W tym samym roku otrzymał pierwszą nagrodę Nobla z medycyny. Zmarł 31 marca 1917 roku w Marburgu, gdzie przez kilkanaście lat prowadził wytwórnię szczepionek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.