PARTNER PORTALU
  • BGK

Łeba. Wycięli las na swoich działkach, usłyszeli zarzuty

  • PAP/KDS    27 marca 2018 - 13:44
Łeba. Wycięli las na swoich działkach, usłyszeli zarzuty
Do wycinki lasu na prywatnych działkach o łącznej powierzchni ok. 3 ha w Łebie doszło na początku marca 2017 r. (fot.pixabay.com)

Zarzuty popełnienia przestępstw spowodowania zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach usłyszeli Jerzy R. i Maria van S. To na ich działkach w Łebie wycięty został las. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
Jak poinformowała w komunikacie prasowym Prokuratura Krajowa, w przypadku Jerzego R. przedstawiony zarzut wiąże się ze zleceniem zatrudnionym przez siebie pracownikom prac związanych z wycięciem drzew na czterech działkach o powierzchni ok. 3 ha oraz prac związanych z usunięciem tych drzew z obszaru objętego wycinką.

Podejrzany działał wspólnie i w porozumieniu z Marią van S. w zakresie wycięcia i usunięcia drzew z jednej z tych działek. Kobieta współdziałała również z Jerzym R. w pracach związanych z usunięciem drzew z obszaru objętego wycinką.

Z informacji przekazanych przez PK wynika, że na skutek przestępczych działań podejrzanych doszło do zniszczenia lasu bażynowego, roślin objętych częściową albo całkowitą ochroną przyrodniczą, w tym: bażyny czarnej, rokietnika pospolity, gajnika lśniącego, widłoząbu Bergera, paprotki zwyczajnej, tujowca tamaryszkowatego czy borówki brusznicy. Zniszczone zostały także okresowe siedliska owadów i ptaków podlegających ścisłej ochronie przyrodniczej, m.in.: dzięcioła dużego czy pliszki żółtej.

Prokuratura w prowadzonym postępowaniu zgromadziła obszerny materiał dowodowy, w tym trzy opinie biegłego z zakresu ochrony środowiska. Dwie z nich były opiniami uzupełniającymi.

Do wycinki lasu na prywatnych działkach o łącznej powierzchni ok. 3 ha w Łebie doszło na początku marca 2017 r. Śledztwo zostało wszczęte w kierunku spowodowania zniszczeń w świecie roślinnym i zwierzęcym w znacznych rozmiarach. W miejscach, gdzie doszło do wycinki, znajdowały się stanowiska roślin, które podlegają ochronie. Las został wykarczowany w czasie, gdy obowiązywały zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych działkach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ratio, 2018-03-27 16:38:32

    będziemy mieć częściową satysfakcję, kiedy zapadną surowe wyroki, na razie to tylko zarzuty, z których to chciwe a bogate towarzystwo może się wyłgać.
  • Rebus, 2018-03-27 14:54:35

    Oj tam. Puszczę Białowieską wycięli i podobno zgodnie z prawem. Chciał człowiek pewnie zrobić plaże bo zbieranie grzybów już mu się znudziło.