PARTNER PORTALU
  • BGK

Legendarna zajezdnia MPK miejscem wystaw historycznych

  • PAP    25 sierpnia 2011 - 14:40
Legendarna zajezdnia MPK miejscem wystaw historycznych

Wrocławska zajezdna MPK przy ul. Grabiszyńskiej, w której w sierpniu 1980 r. wybuchły pierwsze strajki na Dolnym Śląsku, będzie miejscem wystaw historycznych.
Ekspozycje będą pokazywane od 2014 r. Projekt przekształcenia zajezdni w nowoczesną placówkę wystawienniczą przygotowuje wrocławskie Ośrodek Pamięć i Przyszłość. W pierwszym etapie zostanie zaadoptowana hala o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych.

„Będzie to drugi budynek postindustrialny, który we Wrocławiu przekształcony zostanie w przestrzeń publiczną (pierwszy to Bunkier, w którym czasowo będą pokazywane zbiory Muzeum Współczesnego Wrocławia)” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz (zabierz głos/oceń prezydenta).

W zaadoptowanej hali będzie pokazywana stała wystawa poświęcona powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska, ukazanej na tle ówczesnych wydarzeń historycznych w Europie.

„Na ekspozycji bardzo ważnym akcentem będzie historia wrocławskiej Solidarności jako istotny etap kształtowania tożsamości mieszkańców stolicy Dolnego Śląska” – tłumaczył dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor.

W przestrzeni wystawienniczej mają pojawiać się również ekspozycje czasowe. „Będą to monograficzne projekty poświęcone m.in. podziemiu solidarnościowemu na Dolnym Śląsku, życiu codziennemu czy tradycjom kulinarnym przywiezionym na Dolny Śląsk z rożnych regionów” – mówił Mutor.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość zachęca wrocławian do włączenia się w realizację projektu. Na stronie internetowej www.zajezdnia-wroclaw.pl można głosować na nazwę dla nowej placówki.

„Zachęcamy też, podobnie jak to czyniliśmy przy organizacji innych wystaw, do przynoszenia do Ośrodka pamiątek dokumentujących życie powojennego Wrocławia” – powiedział dyrektor.

Zajezdnia MPK przy ul. Grabiszyńskiej jest miejscem szczególnym dla dolnośląskiej „Solidarności”. Tam 26 sierpnia 1980 r. został powołany Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS), którego przewodniczącym został Jerzy Piórkowski. 31 sierpnia MKS reprezentował 176 przedsiębiorstw.

W sobotę 27 sierpnia, w ramach uroczystości upamiętniających 31. rocznicę powołania NSZZ „Solidarność”, w zajezdni odbędzie się koncert „Wrock for freedom – legendy rocka”. Wystąpią na nim m.in. T. Love, Budka Suflera i TSA.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror MPK, 2011-08-26 08:49:30

    Skoncentrujmy sie raczej na przyszlosci naszej zacofanej komunikacji miejskiej.