PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekcja czytania z Grzegorzem Jankowiczem

  • BEZ    20 kwietnia 2010 - 20:10

Jutro (21 kwietnia) o godz. 12.00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich przy ul. Kalwaryjskiej 62D, Grzegorz Jankowicz poprowadzi Lekcję na temat ostatniej części „Pikniku na skraju drogi” Arkadiusza i Borysa Strugackich.
Udział w niej wezmą śląscy licealiści, którzy zgłoszą się do udziału w „Lekcji czytania”. Będzie to już druga Lekcja czytania w Piekarach Śląskich w tym roku.
 
Akcja „Lekcja czytania” to pomysł „Tygodnika Powszechnego” na wspólne czytanie literatury. Pierwsze „Lekcje czytania” odbyły się w Krakowie w listopadzie 2009 roku, podczas I Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Sukces pierwszych edycji Lekcji w listopadzie 2009 r, udział blisko 100 uczniów, pokazuje potrzebę, jaka jest wśród młodych ludzi na „żywe” czytanie literatury, autorskie podejście do lektury oraz zobaczenie, jak robią to osoby, które profesjonalnie i twórczo zajmują się literaturą na co dzień.

„Lekcje czytania” mają pobudzić rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, w szczególności o uzdolnieniach literackich i szerokich zainteresowaniach, pokazać im możliwości innego spojrzenia na literaturę, rozbudzić w nich potrzebę kontaktu z literaturą polską i światową. „Lekcje czytania” to warsztaty dyskusyjne w których uczestniczy każdorazowo ok.30 osób (uczniów, którzy wcześniej zapoznali się z tekstem), a prowadzi je pisarz, krytyk literacki, profesor literatury, eseista. „Lekcje czytania” to akcja społeczna, która jest realizowana w całej Polsce i dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury będzie trwała także w 2010 roku.

Radę patronacką „Lekcji czytania z…” tworzą profesorowie: Stanisław Bereś, Grażyna Borkowska, Alicja Brodzka – Wald, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Krzysztof Kłosiński, Michał P. Markowski, Anna Nasiłowska, Ryszard Nycz, Paweł Próchniak oraz Piotr Śliwiński.

Do tej pory „Lekcje czytania” odbyły się m.in. w Krakowie, Brzesku, Żywcu, Wrześni, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Rybniku, Warszawie, Toruniu, Piekarach Śląskich, Jarosławiu, Gnieźnie, Wałbrzychu, Drezdenku, Katowicach, Jaśle i Tuchowie, Ełku i Giżycku.

Poprowadzili je: Stefan Chwin, Marek Bieńczyk, Piotr Śliwiński, Michał Paweł Markowski, Grzegorz Jankowicz, Andrzej Skrendo, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Stanisław Bereś, Paweł Próchniak, Dariusz Nowacki, Wojciech Bonowicz. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.