PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekcje czytania bardzo się przyjęły

  • AZA    3 marca 2010 - 13:25

W czwartek, 4 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich Grzegorz Jankowicz poprowadzi kolejną "Lekcję czytania". Tym razem licealiści porozmawiają na temat tekstu „Fałszywy pieniądz” Charles’a Baudelaire’a.
Akcja „Lekcja czytania” to pomysł „Tygodnika Powszechnego” na wspólne czytanie literatury - realizowana jest w całej Polsce. Pierwsze nauki, które odbyły się w Krakowie w listopadzie 2009 roku pokazały potrzebę, jaka jest wśród młodych ludzi na „żywe” czytanie literatury, autorskie podejście do lektury oraz  śledzenie tego, jak robią to osoby, które profesjonalnie i twórczo zajmują się literaturą na co dzień.

„Lekcje czytania” mają pobudzić rozwój czytelnictwa wśród młodych ludzi, w szczególności o uzdolnieniach literackich i szerokich zainteresowaniach, pokazać im możliwości innego spojrzenia na literaturę, rozbudzić w nich potrzebę kontaktu z literaturą polską i światową.

„Lekcje czytania” to warsztaty dyskusyjne, w których uczestniczy każdorazowo od 30 do 100 osób (uczniów, którzy wcześniej zapoznali się z tekstem), a prowadzą je pisarze, krytycy literaccy, profesorowie literatury.

Radę patronacką „Lekcji czytania z…” tworzą profesorowie: Stanisław Bereś, Grażyna Borkowska, Alicja Brodzka – Wald, Stefan Chwin, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Krzysztof Kłosiński, Michał P. Markowski, Anna Nasiłowska, Ryszard Nycz, Paweł Próchniak oraz Piotr Śliwiński.

Do tej pory  wspólnie czytano literaturę  m.in. w Krakowie, Rybniku, Żywcu, Brzesku, Poznaniu, Wrześni, Gdańsku i Szczecinie. Poprowadzili je m.in. Stefan Chwin, Marek Bieńczyk, Piotr Śliwiński, Michał Paweł Markowski, Grzegorz Jankowicz, Andrzej Skrendo, Przemysław Czapliński, Inga Iwasiów, Stanisław Bereś.

W akcji uczestniczyło już ok. tysiąca licealistów, projekt zyskał bardzo wysokie, 9 miejsce (na 108) według Instytutu Książki na najlepszy projekt promocji czytelnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.