PARTNER PORTALU
  • BGK

Lekcje patriotycznych pieśni w Krakowie i Warszawie

  • PAP    10 listopada 2012 - 13:30
Lekcje patriotycznych pieśni w Krakowie i Warszawie

300 tys. osób śpiewało do tej pory pieśni i piosenki patriotyczne podczas organizowanych od 10 lat Lekcji Śpiewania w Krakowie. W Święto Niepodległości odbędzie się 47. edycja tej imprezy w Krakowie, a dzień wcześniej po raz pierwszy zagości ona w Warszawie.
"Lekcje Śpiewania to już niemal 50 koncertów, podczas których to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą" - wyjaśnił PAP pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański.

"Mottem przewodnim tych spotkań jest hasło: Patriotyzm nie musi być cierpieniem. Poprzez cykliczne organizowanie Lekcji Śpiewania urzeczywistniona została idea o propagowaniu radosnego patriotyzmu" - dodał.

Związany od początku z Lekcjami krakowskimi kabaret Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą "pomoc naukową", z której korzystają śpiewający.

W niedzielę wieczorem na krakowskim Rynku Głównym po raz 47. zbiorą się mieszkańcy miasta i turyści, aby śpiewając pieśni i piosenki patriotyczne uczcić Święto Niepodległości. Dla uczestników przygotowano 3,5 tysiąca darmowych śpiewników, z których artyści Loch Camelot razem z publicznością wyśpiewają 27 utworów.

Tradycyjnie koncert poprowadzą: Waldemar Domański oraz Kazimierz Madej, dyrektor kabaretu Loch Camelot. Koncert otrzymał honorowy patronat prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego.

W sobotę Lekcja Śpiewania po raz pierwszy zagości w stolicy. Od godziny 20 wszyscy chętni będą mogli wspólnie śpiewać na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Jak przypomniał Domański, do tej pory w Lekcjach Śpiewania, organizowanych w Krakowie m.in. z okazji Święta Niepodległości, Święta 3 Maja oraz w niedzielę przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia i 14 lutego w dzień zakochanych, wzięło udział blisko 300 tys. śpiewających, którzy otrzymali 200 tys. egzemplarzy bezpłatnych śpiewników specjalnie drukowanych na tę okazję.

Pierwszy koncert pt. "Radosna Niepodległości" odbył się 11 listopada 2002 r. Rozdano wtedy kilkaset śpiewników i wspólnie z prawie 2-tysięczną publicznością odśpiewano trzydzieści pieśni i piosenek. Rekordowa Lekcja Śpiewania miała miejsce 11 listopada 2008 r., kiedy na Rynku Głównym zgromadziła 30 tys. uczestników. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: