PARTNER PORTALU
  • BGK

Leopold Tyrmand patronem ośrodka kultury

  • PAP    2 czerwca 2012 - 18:00

Leopold Tyrmand został w sobotę patronem Darłowskiego Ośrodka Kultury. Zawieszoną na budynku tablicę odsłonił 41-letni syn pisarza, Matthew Tyrmand, który od niedawna ma polskie obywatelstwo.
Wybór pisarza na patrona Darłowskiego Ośrodka Kultury - jak powiedział dyrektor placówki Arkadiusz Sip - nie jest przypadkowy. Jak wyjaśnił, zdecydował o tym jazz, kryminał, dziennikarstwo i powieść "Siedem Dalekich rejsów."

"Tyrmand był miłośnikiem jazzu, a w Darłowie od 5 lat organizowane są +Czwartkowe pociągi do jazzu+, na których występują światowe sławy tego gatunku. Był też autorem najlepszego w czasach PRL kryminału +Zły+, a w ubiegłym roku miasto zainaugurowało poświęcone tej odmianie pisarstwa +Dni z dobrą książką," w których uczestniczą najlepsi polscy twórcy. Był również dziennikarzem, a w Darłowie odbywa się festiwal +Media i sztuka. Wreszcie jest też darłowski akcent w jego twórczości. Akcja skończonej w 1957 r. powieści +Siedem dalekich rejsów+ dzieje się w Darłowie" - powiedział Sip.

Dyrektor dodał, że według jego wiedzy to pierwszy i jedyny w Polsce ośrodek kultury im. Leopolda Tyrmanda. Darłowska placówka będzie organizować dni Tyrmanda.

Natomiast Matthew Tyrmand powiedział na spotkaniu z miłośnikami twórczości jego ojca, iż o tym, że był to ktoś znany i ważny, przekonał się, płacąc kilka lat temu kartą kredytową za posiłek w restauracji. Właściciel lokalu zapytał go wówczas, czy jest synem Leopolda Tyrmanda.

Przyznał również, że kiedy założył konto na jednym z portali społecznościowych, od razu dostał setki pytań o ojca i zaproszeń od Polaków. "To było bardzo poruszające" - powiedział.

Leopold Tyrmand (1920 - 1985) pisarz, dziennikarz, popularyzator jazzu. Urodził się w Warszawie, zmarł w Stanach Zjednoczonych w Fort Myers na Florydzie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.