PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepsze widoki dla turystów

  • PAP    23 lipca 2010 - 18:25

Około 20-metrowa wieża widokowa stanie jeszcze w tym sezonie turystycznym na górze Jaworz w gminie Limanowa (Małopolska). Turyści będą mogli z niej podziwiać malowniczą panoramę Beskidu Wyspowego, a przy dobrej pogodzie - nawet Tatry.
Lokalne i regionalne władze mają nadzieję, że takie atrakcje będą przyciągać turystów, dlatego inwestują w budowę kolejnych wież widokowych. Wcześniej samorząd województwa wsparł finansowo budowę podobnego obiektu na górze Mogielnica w gminie Dobra, natomiast wkrótce udzieli dotacji gminie Rabka-Zdrój na budowę wieży widokowej na górze Królewskiej.
 
W piątek marszałek Małopolski Marek Nawara podpisał z władzami gminy Limanowa umowę w sprawie dotacji do tego przedsięwzięcia. Drewniana, kryta gontem wieża wraz z parkingiem dla samochodów na 35-arowej działce ma kosztować ponad 160 tys. zł. Połowę da małopolski urząd marszałkowski, resztę wyłoży gmina Limanowa.
 
- Mamy nadzieję, że będzie to jeszcze jedna atrakcja turystyczna w naszej gminie. W przyszłości chcielibyśmy, aby jeszcze dwie podobne wieże stanęły w naszej gminie, na górze Paproć i być może w rejonie Pisarzowej - powiedział PAP wójt gminy Limanowa Władysław Pazdan.
 
Wieża stanie tuż pod szczytem Jaworza, dokładnie na Polanie pod Jaworzem. Jej otwarcie dla turystów zaplanowano na październik.
 
- Ta inwestycja jest przykładem, jak - nie ingerując w środowisko - można eksponować piękno regionu - podsumował marszałek Nawara.
 
Góra Jaworz zwana też Kretówką jest najwyższym szczytem Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym, ma 921 m n.p.m. Porosły lasem Jaworz wyraźnie góruje nad okolicą. W przeszłości na jego szczycie usytuowana była wieża triangulacyjna z platformą widokową, z której rozpościerał się widok na Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie z Jeziorem Rożnowskim, Beskid Sądecki i Żywiecki, Gorce, Pogórze Wielickie, a w sprzyjających warunkach także Pieniny i Tatry. Przez górę przechodzi kilka szlaków turystycznych, a na jej północno-wschodnim zboczu znajduje się niewielka jaskinia
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.