PARTNER PORTALU
  • BGK

Lepszy widok na miasto. Z wieży więziennej

  • PAP    20 czerwca 2012 - 19:14
Lepszy widok na miasto. Z wieży więziennej

O nowy punkt widokowy wzbogacił się Gdańsk. Panoramę zabytkowego centrum miasta można oglądać z poddasza Wieży Więziennej w Katowni, mieszczącej Muzeum Bursztynu, z wysokości 40 metrów.
Widok na Gdańsk można podziwiać z trzech okien skierowanych na wschód, zachód i północ. Południowy kierunek jest niedostępny ze względu na znajdującą się tam wentylatorownię.

"Najpiękniejszy jest kierunek wschodni, na Główne Miasto, gdzie można przyjrzeć się posągom na Złotej Bramie oraz porównać wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza Głównego Miasta" - powiedziała w środę Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Muzeum ze względów technicznych nie udostępniało do tej pory turystom wejścia na widokowe poddasze Wieży Więziennej.

Połączone gotyckim murem Katownia i Wieża Więzienna stanowią średniowieczny zespół przedbramia ulicy Długiej. Katownia przebudowana została w 1593 r. przez Flamanda Antoniego van Obberghena, natomiast Wieża Więzienna podwyższona została do dzisiejszego stanu w latach 1508-1509 przez Michała Enkingera.

W 1945 r. zespół budynków został znacznie uszkodzony. Katownia utraciła piękne szczyty renesansowe z końca XVI wieku, a Wieża Więzienna - ozdobny dach. Odbudowa trwała do początku lat 70.

W centrum Gdańska panoramę można było oglądać do tej pory w trzech miejscach: z kościoła św. Katarzyny, Bazyliki Mariackiej oraz Muzeum Archeologicznego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.