PARTNER PORTALU
  • BGK

Liczenie ruin, sprzątanie i wyburzanie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 sierpnia 2010 - 07:18
Liczenie ruin, sprzątanie i wyburzanie

Most powietrzny do Bogatyni uruchomiony. Do miasta trafiają dary. Tylko wczoraj dotarło 200 ton.
Ogrom zniszczeń w zalanej w sobotę przez ulewę i potok Miedzianka 18-tysięcznej Bogatyni tylko w części obrazuje ekspertyza Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wskutek kataklizmu zawaliło się kilkanaście budynków, a aż 600 – według wstępnych danych – jest uszkodzonych. Z przebadanych pierwszych 45 domów aż 22 trzeba wyburzyć, a siedem – wyłączyć z użytkowania – informuje „Rzeczpospolita”.

W mieście trwa sprzątanie. Pomaga 300 żołnierzy, ale trudno powiedzieć, kiedy uda się uporać z uprzątnięciem tego pobojowiska.

Zniszczona jest droga wojewódzka ze Zgorzelca, jedyna do Bogatyni po polskiej stronie. Wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec ocenił, że jej remont zajmie co najmniej dwa tygodnie.

Na razie dojazd do miasta możliwy jest tylko przez Niemcy. Drogę przez Czechy zarezerwowano tylko dla pomocy humanitarnej przewożonej samochodami do 3,5 tony.

Uruchomiono most powietrzny. Cztery wojskowe śmigłowce dowoziły żywność. Wieczorem miały przerzucać do miasta dary od Caritasu, Polskiej Akcji Humanitarnej i innych organizacji, które prowadziły zbiórki. Wsparcie organizują też samorządy.

Mieszkańców najbardziej jednak wzrusza pomoc oddolna na niespotykaną dotąd skalę. W dziesiątkach miejscowości przed hipermarketami przedsiębiorcy podstawiają ciężarówki, do których składana jest żywność, woda i rzeczy, o które proszą powodzianie.

Wojewoda dolnośląski ma już 7,5 mln zł na zasiłki dla powodzian, z czego 2,4 mln zł trafi do Bogatyni. Pierwsze wypłaty zaplanowano na dziś. Marszałek Dolnego Śląska zapowiedział, że 10 mln euro z regionalnego programu operacyjnego przeznaczono na odbudowę zniszczonych miejscowości. Bogatynia ma też dostać pieniądze z lokalnego programu rewitalizacji. Bogatynię i Zgorzelec odwiedzą dziś prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.