PARTNER PORTALU
  • BGK

Liczenie strat po katastrofie energetycznej

  • JL    9 lutego 2010 - 10:10

Małopolska liczy straty po awariach energetycznych, a samorządowcy wyciągają wnioski i zastanawiają się, jak usprawnić system zarządzania kryzysowego i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne w regionie.
O sytuacji energetycznej w regionie rozmawiano 8 lutego podczas spotkania wojewody małopolskiego i zarządu województwa z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

Wojewoda Stanisław Kracik poinformował, że w najgorszym momencie w Małopolsce 40 tys. domów nie miało zasilania. Uznał, że trzeba usprawnić zarządzanie kryzysowe w Małopolsce, bo powiatowe centra nie wypełniają w pełni zadań w zakresie monitorowania zagrożeń. Zaapelował do lokalnych samorządowców, aby sprawdzili przepływ informacji w gminach i powiatach. Zapowiedział, że zwróci się do regionalnej izby obrachunkowej, aby przejrzała rezerwy budżetowe jednostek samorządu na wypadek akcji specjalnych.

Pomoc poszkodowanym gminom zadeklarował marszałek Marek Nawara. Władze regionu planują wesprzeć finansowo gminy, które najbardziej ucierpiały. Straty mają zostać oszacowane do wiosny. Wtedy też będzie wiadomo, które gminy dostaną wsparcie. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych.

Zarząd województwa zamierza także zlecić przygotowanie bilansu energetycznego, który wskazywałby, jak można zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Małopolsce.

Od kilku tygodni Małopolska boryka się z usuwaniem zniszczeń sieci energetycznych. Największe problemy wystąpiły w powiatach: krakowskim (3,5 tys. osób było bez prądu), olkuskim (4 tys. osób) i miechowskim (390 osób). Do akcji zaangażowano ponad tysiąc energetyków i uruchomiono ponad 400 urządzeń (podnośników pojazdów terenowych). Pomagało także wojsko, leśnicy, strażacy oraz władze samorządowe.

Zarząd województwa sfinansował wypoczynek 431 dzieci z gospodarstw dotkniętych brakiem prądu. Dzieci wypoczywały przez sześć dni w Krakowie w hotelach Krakus i Junior Krakus oraz w ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym Caritasu w Zakrzowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.