PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidują straże miejskie. Najczęściej w Wielkopolsce, na Mazowszu i Pomorzu

  • PAP / MIW    16 czerwca 2017 - 08:45
Likwidują straże miejskie. Najczęściej w Wielkopolsce, na Mazowszu i Pomorzu
Zatrudnienie w straży miejsiej stopniało w ubiegłym roku o 640 osób. (fot. mat. MSWiA)

Brak obsługi fotoradarów przesądził o losie części straży miejskich. W 2016 roku zamknięto aż 43 z nich.
Raport MSWiA podsumowujący działalność formacji, której celem jest troska o porządek publiczny w miastach i gminach, nie pozostawia wątpliwości: liczba oddziałów wyraźnie się zmniejsza, strażnicy podejmują mniej interwencji, ale - co pocieszające - zdecydowanie rzadziej wlepiają kary finansowe.

W całym ubiegłym roku nałożyli 568 tys. mandatów, czyli o ponad połowę mniej niż w poprzednim - wskazuje raport resortu, którego ustalenia poznała "Rzeczpospolita". Jaki obraz straży się z niego wyłania?

W zeszłym roku w kraju działało łącznie 530 oddziałów straży miejskich i gminnych, co oznacza, że było ich o 43 mniej niż rok wcześniej. Zatrudnienie stopniało o 640 osób. Spadkowy trend jest znaczący - w poprzednich latach zamykano od kilku do maksymalnie 11 oddziałów formacji rocznie. Na tym tle miniony rok okazał się rekordowy.

Czytaj : Straż Miejska przekazuje fotoradary Głównej Inspekcji Transportu Drogowego

Najwięcej oddziałów - jak podaje raport - zamknięto w Wielkopolsce (łącznie siedem) oraz na Pomorzu i Mazowszu (po sześć w każdym z województw). Powody: wysokie koszty utrzymania straży, niska efektywność - te argumenty wskazywano najczęściej.

Jednak, jak zauważa gazeta, gwałtowna rezygnacja z utrzymywania straży zaczęła się po tym, kiedy od stycznia 2016 r. odebrano im możliwość korzystania z "maszynek do robienia pieniędzy", jak nazywano fotoradary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Ale, 2018-05-17 00:01:54

    (...) straz miejska beznadzejna formacja ta formcja miła dbac o bezpiczenstwo obwateli naszego kraju miła byc suzba porzadkowa tura bedzie pilnowac porządku publicznego tak był zamiar mysłą utworzenia tej formcji