PARTNER PORTALU
  • BGK

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO: 11 nowych miejsc na liście

  • PAP/AT    10 lipca 2017 - 07:38
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO: 11 nowych miejsc na liście
Nowe miejsca na liście UNESCO (fot.wikipedia.org/Mouagip)

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zostało wpisanych 11 nowych miejsc.
• 11 nowych miejsc trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

• Wśród nich znalazły się zabytki Tarnowskich Gór.

• Komitet podjął decyzję o wpisaniu na listę również innych zabytków architektury i obiektów przyrodniczych z Azji, Europy i Ameryki Południowej.

• Rozszerzone zostały dwa wpisy, który były już na Liście Światowego Dziedzictwa: Strasburg oraz obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech.

To wielka radość dla Polski - wpisanie podziemi tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa rozsławi to miejsce wśród społeczności międzynarodowej - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podkreśliła, że dokonanie wpisu podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie ma "dodatkowy symboliczny wymiar, gdyż Polska jako organizator sesji przywiązuje wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego".

Cieszyli się także przedstawiciele Tarnowskich Gór. "To wielki dzień dla Tarnowskich Gór, dla nas, dla Górnego Śląska, dla Polski" - mówił wzruszony wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak. "Traktuję ten wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako hołd dla wielu, wielu pokoleń tarnogórzan - tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko białemu Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części czarnego Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór" - powiedział dziennikarzom burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Komitet podjął w niedzielę (9 lipca) decyzję o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa również innych zabytków architektury i obiektów przyrodniczych z Azji, Europy i Ameryki Południowej.

Na listę, oprócz zabytków z Polski, trafiły: miasto Jazd w Iranie, japońska wyspa-sanktuarium Okinoshima, fortyfikacje dawnej Republiki Weneckiej, sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku w Federacji Rosyjskiej, Taputapuatea w Polinezji Francuskiej, jaskinie w Jurze Szwabskiej, ruiny starożytnego miasta Afrodyzja w Turcji, brytyjski park narodowy Lake District (Kraina Jezior), Kujataa - subarktyczna kraina rolnicza na Grenlandii oraz stanowisko archeologiczne na przystani Valongo w Brazylii.

Rozszerzone zostały dwa wpisy, który były już na Liście Światowego Dziedzictwa: Strasburg oraz obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech.

W poniedziałek (10 lipca) Komitet Światowego Dziedzictwa rozważy wykreślenie z Listy dziedzictwa w zagrożeniu gruzińskiego Monastyru Gelati położonego niedaleko miejscowości Kutaisi. Omówi także rodzaje pomocy, jakie od organizacji eksperckich mogą uzyskać państwa starające się o wpis swoich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.