PARTNER PORTALU
  • BGK

Lodołamacze wyruszą w środę do akcji na Zbiorniku Włocławskim

  • PAP    11 lutego 2014 - 16:50

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie rozpocznie w środę akcję lodołamania na Zbiorniku Włocławskim na Wiśle. Do akcji skierowanych ma zostać sześć lodołamaczy, które od grudnia 2013 r. czekają w gotowości przy zaporze we Włocławku.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka warszawskiego RZGW Urszula Tomoń, lodołamacze będą gotowe do akcji w środę od godz. 12. Ich praca ma zapobiec piętrzeniu się spływającej Wisłą kry lodowej i ewentualnemu powstawaniu zatorów, które groziłyby wezbraniem rzeki.

Zgodnie z procedurą lodołamacze są gotowe do kruszenia lodu na Zbiorniku Włocławskim - największym sztucznym akwenie w Polsce - po 24 godzinach od wezwania.

"Zjawiska lodowe na Wiśle powoli ustępują. Pokrywa lodowa, która ruszyła, płynie rzeką, stąd konieczność udrożniania Zbiornika Włocławskiego" - powiedziała PAP Tomoń. Dodała, że praca lodołamaczy będzie polegała na przygotowaniu w korycie wiślanego Zbiornika Włocławskiego rynny spływowej dla lodu, który napływa z górnego biegu rzeki.

Nie jest wykluczone, że część z sześciu lodołamaczy popłynie w górę Wisły, a część pozostanie w okolicy zapory we Włocławku, spławiając tam napływającą krę i śryż lodowy. "Ostateczna decyzja o tym, jak będzie wyglądała praca lodołamaczy zapadnie w środę przed południem" - wyjaśniła Tomoń.

Lodołamacze, które od grudnia ub. roku czekają w gotowości na Wiśle przy zaporze we Włocławku to: Gepard, Lew, Niedźwiedź, Jaguar, Kangur i Basior. Zgodnie z planem warszawskiego RZGW, jednostki te będą tam stacjonowały co najmniej do 15 marca.

Zbiornik Włocławski na Wiśle ma długość 58 km i szerokość od 1,2 do 2 km. Powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową zapory i elektrowni we Włocławku. To największy sztuczny akwen w Polsce, który rozciąga się od Płocka do Włocławka.

Lodołamacze są tam wprowadzane do akcji, kiedy pokrywa lodowa zagraża swobodnemu przepływowi wody - np. w sytuacji, gdy dochodzi do piętrzenia się spływającego lodu lub śryżu i powstawania zatorów, grożących wylaniem wzbierającej rzeki.

RZGW w Warszawie zarządza obszarem o powierzchni ponad 111 tys. km kw, czyli mniej więcej 1/3 powierzchni Polski. Obejmuje on dorzecze Wisły - region wodny Środkowej Wisły i regiony wodne rzek Jarft, Świeżej, Łyny, Węgorapy i Niemna, a także Wielkie Jeziora Mazurskie.

Do głównych zadań RZGW w Warszawie, który jest państwową jednostką budżetową, należy m.in. utrzymywanie wód i urządzeń wodnych, w tym nadzór nad budowlami hydrotechnicznymi, prace regulacyjne i roboty pogłębiarskie oraz ochrona przeciwpowodziowa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.