PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: 300 wydarzeń kulturalnych, wycieczek i atrakcji na Urodzinach Łodzi

  • PAP/JS    18 lipca 2017 - 15:11
Łódź: 300 wydarzeń kulturalnych, wycieczek i atrakcji na Urodzinach Łodzi
W tym roku główne jubileuszowe uroczystości uzyskania przez Łódź praw miejskich zaplanowano na ostatni weekend lipca. (fot.uml.lodz.pl)

Blisko 300 wydarzeń i atrakcji dla mieszkańców Łodzi i turystów przygotowały miejskie instytucje kultury w ramach obchodów 594. Urodzin Łodzi. Będzie można m.in. spędzić noc w więzieniu, przenieść się w przestrzeń kosmiczną i odkryć tajemnice kanałów.
• 594. rocznica uzyskania przez Łódź praw miejskich przypada 29 lipca.

• Miasto otrzymało je z rąk króla Władysława Jagiełły w roku 1423 w Przedborzu nad Pilicą.

W tym roku główne jubileuszowe uroczystości uzyskania przez Łódź praw miejskich zaplanowano na ostatni weekend lipca.

Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej Dominika Kawczyńska z Łódzkiego Centrum Wydarzeń tegoroczny program obchodów jest wyjątkowo bogaty - nie tylko w imprezy rozrywkowe. Od 28 do 30 lipca otwarte będą bowiem teatry, muzea i inne miejskie instytucje kultury, rozrywki, nauki, czy sportu.

"Urodziny Łodzi to nie tylko koncerty. Oprócz nich zaplanowaliśmy aż 170 wycieczek po mieście i różnego rodzaju ciekawych miejscach oraz 130 dodatkowych atrakcji kulturalnych. To w sumie ok. 300 wydarzeń towarzyszących" - powiedziała.

Wiele atrakcji przygotowało m.in. Muzeum Miasta Łodzi. "Wszystkich świętujących urodziny zapraszamy w sobotę i w niedzielę do złożenia wizyty rodzinie Poznańskich. Zachęcamy do uczestniczenia w spacerach po wnętrzach Pałacu Poznańskich, na których zdradzimy tajemnice o założycielu tego fabrykanckiego rodu" - poinformowała dyrektor placówki Barbara Kurowska.

Dodatkowo muzeum przygotowało opowieści o dawnej Łodzi, czyli prelekcje połączone z prezentacjami pt. "Łódzki przemysł w PRL-u" oraz "Średniowieczna metryka wielkoprzemysłowej Łodzi i jej dziedzictwo". W siedzibie muzeum będzie można oglądać też filmy poświęcone miastu m.in. "Bogactwo Łodzi", "Zaginiony kwartał Łodzi", "Powrót do Ziemi Obiecanej".

Kurowska dodała, że w urodzinowy weekend otwarte będzie Muzeum Kanału "Dętka". To jedyne udostępnione zwiedzającym miejsce w Polsce będące niegdyś częścią sieci kanalizacyjnej. Podziemne wycieczki owalnym, ceglanym tunelem będą odbywały się w ciemnościach, jedynie przy użyciu latarki.

Noc w więzieniu to propozycja Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Przy ul. Gdańskiej będzie można wejść do celi, w której więziono Józefa Piłsudskiego z żoną Marią czy błogosławioną Stanisławę Leszczyńską.

"Udostępnimy miejsca, które na co dzień nie są otwarte dla zwiedzających. To m.in. cele, karcer oraz spacerniak wewnętrzny" - zapowiedziała Sylwia Wielichowska, kierownik działu historycznego muzeum. Zwiedzający będą mogli odwiedzić trzy cele z trzech okresów: carskiego, II Rzeczpospolitej i II wojny światowej.

Dodatkowymi atrakcjami przygotowaną przez tę placówkę będzie spacer po średniowiecznej Łodzi oraz pokój zagadek typu escape-room, czyli oparta na skojarzeniach i wiedzy humanistycznej gra-zabawa dla młodzieży i dorosłych. W siedzibie głównej muzeum przy ul. Gdańskiej wystawiony zostanie fragment makiety Litzmannstadt-Getto.

Urodziny Łodzi można będzie świętować także w działającym w dawnym kompleksie zrewitalizowanej miejskiej elektrociepłowni EC1 Miasto Kultury. Zaplanowano tu m.in. specjalne bezpłatne promocyjne pokazy w Planetarium - "Kosmos dla najmłodszych" i "Czarne dziury". Goście będą mieli również okazję, by zobaczyć części ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1, którego otwarcie zaplanowane jest na grudzień.

"Zaprezentujemy przestrzeń zabytkowej kotłowni z 1929 r., gdzie znajdują się już kioski multimedialne prezentujące historię EC1 oraz różnego rodzaju multimedia, łącznie z grą zespołową, która umożliwia sterowanie procesem spalania węgla i podgrzewania wody. Nasi animatorzy opowiedzą o procesach przetwarzania energii" - wyjaśnił Michał Kędzierski, kierownik działu marketingu i komunikacji EC1.

To tylko część wydarzeń, w których w urodzinowy weekend będą mogli uczestniczyć łodzianie i turyści. Atrakcje przygotowało bowiem większość miejskich instytucji.

Część rozrywkowa odbędzie się na placu Wolności i w Manufakturze, gdzie na scenach wystąpią m.in. Hey, Monika Brodka, O.S.T.R, Wilki, Natalia Szroeder, Rezerwat i Natalia Nykiel.

Szczegółowy program i sposób dystrybucji wejściówek dostępny jest na stronie centrumwydarzen.lodz.pl.

594. rocznica uzyskania przez Łódź praw miejskich przypada 29 lipca. Miasto otrzymało je z rąk króla Władysława Jagiełły w roku 1423 w Przedborzu nad Pilicą. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.