PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Alexis Diaz z Puerto Rico tworzy mural

  • PAP/em    23 września 2015 - 18:15
Łódź: Alexis Diaz z Puerto Rico tworzy mural
Surrealistyczne prace artysty można oglądać już m.in. w Rzymie i Nowym Jorku (fot. uml.lodz.pl)

Czarno-biały mural portorykańskiego artysty Alexisa Diaza powstaje na ścianie jednej z kamienic w centrum Łodzi. Pracę nad obrazem zakończyć się mają w październiku.
Podczas środowego (23 września) spotkania z dziennikarzami artysta podkreślił, że tworząc, nigdy nie przygotowuje szkicu. Koncentruje się na malowaniu zgodnie z tym, co w danej chwili podpowiada mu intuicja. Diaz chciałby, żeby odbiorcy jego sztuki w podobny sposób podchodzili do interpretacji tworzonych przez niego murali.

Obecny na konferencji prasowej Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń zwrócił uwagę, że artysta nie używa do tworzenia farby w sprayu, lecz posługuje się specjalnym tuszem, który nakłada na powierzchnię ściany cienkim pędzelkiem. "W rezultacie powstaje obraz, niemal szkic, który precyzją wykonania przypomina średniowieczne manuskrypty" - dodał.

Odnosząc się do stosowanej przez siebie techniki Diaz przyznał, że zamalowywanie tak dużych płaszczyzn przy użyciu jedynie cienkiego pędzelka i czarnego tuszu jest pracochłonne i stosunkowo trudne, ale nie niemożliwe.

Będą kolejne murale

Mural powstający na ścianie kamienicy przy zbiegu ulic Kilińskiego i Rewolucji 1905 roku, przedstawiający m.in. ludzkie serce oraz ćmę, nie jest jedynym dziełem, które z inicjatywy Łódzkiego Centrum Wydarzeń ozdobi w najbliższym czasie miasto.

Do końca października w Łodzi powstaną jeszcze dwa nowe murale - jeden z nich znajdzie się na ścianie budynku przy ulicy Proletariackiej 3 (i będzie przypominać raczej instalację artystyczną niż mural). Kolejny już na koniec października będzie można podziwiać najprawdopodobniej przy ul. Gdańskiej 76.

Artysta znany w Rzymie i Nowym Jorku

Diaz słynie na świecie przede wszystkim ze stosowanej przez siebie techniki malarskiej oraz z wybieranych często motywów. Jego surrealistyczne murale można oglądać już w ponad 20 miastach na całym świecie, m.in. w Rzymie, Nowym Jorku, Budapeszcie, Berlinie, Paryżu czy w Sydney. Artysta przyjechał do Łodzi na zaproszenie Łódzkiego Centrum Wydarzeń - miejskiej instytucji kultury, która rozpoczęła działalność w maju tego roku. Do jej głównych zadań należy organizacja i wspieranie wydarzeń kulturalnych promujących Łódź.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.