PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź bez EXPO, ale rząd zapowiada wsparcie dla miasta

  • pt    15 listopada 2017 - 20:48
Łódź bez EXPO, ale rząd zapowiada wsparcie dla miasta
fot. shutterstock

Wystawę Expo Specialised w 2022 roku zorganizuje Argentyna. W drugiej turze głosowania delegatów Biura Światowych Wystaw Polska otrzymała 56 głosów, a Argentyna 62. Mimo to polski rząd przekonuje, że nie zrezygnuje ze swoich planów i zapowiedzi dotyczących inwestycji w Łodzi.
• Rząd Premier Beaty Szydło zarezerwował w budżecie na przyszły rok 360 ml złotych na przygotowania Łodzi do roli gospodarza EXPO.

• Mimo że wystawa w Łodzi się nie odbędzie te środki mają być w znacznej mierze zainwestowane w miasto i region.

• Równolegle do Łodzi wpływają unijne pieniądze na rewitalizację obszarową miasta - łącznie niemal miliard złotych.

Po porażce Łodzi w rywalizację o EXPO 2022 Resort Rozwoju zapewnia, że większość zaplanowanych w mieście inwestycji zostanie zrealizowana.

Dzięki rządowemu wsparciu zostanie zbudowany tunel średnicowy łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Planowana też jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który według koncepcji rządu ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą.

Z kolei Poczta Polska zamierza zbudować Centralny Hub Logistyczny (CHL) w okolicach Łodzi, który miałby współpracować z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Rząd silnie wesprze Uniwersytet Łódzki (dofinansowaniem kwotą 21 mln zł), a także łódzkie placówki kulturalne, które otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ) na lata 2014-2022.

Dzięki pozytywniej decyzji Ministerstwa Kultury możliwa jest realizacja dofinansowania projektu „Zakup instrumentarium do prowadzenia działalności kulturalnej przez Akademię Muzyczną w Łodzi” za niemal 20,5 mln zł.

W EC1-Zachód obecnie tworzone jest największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki - na realizację tego projektu uzyskano ponad 18 mln zł wsparcia (całkowita wartość projektu to 45 mln zł). W ciągu najbliższych kilku lat powstanie także najnowocześniejsze w Europie Orientarium.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi z rezerwy celowej otrzyma dodatkowe 8 mln zł, z kolei realizowany w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej projekt Startup Spark otrzymał wsparcie (ponad 5,5 m PLN) w ramach działania ScaleUP Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kolejne 24 mln zł otrzymała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna na rozdystrybuowanie bonów rozwojowych dla małych i średnich przedsiębiorców.

Jak podkreśla Resort Rozwoju wymieniane inicjatywy, to tylko przykłady bieżących przedsięwzięć rządowych na rzecz Łodzi. Kolejne obszary wsparcia dla miasta wynikać będą ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, w której Łódź jest wymieniana w specjalnych programach dla aglomeracji.

Zdaniem MR to wszystko czyni z Łodzi miasto, które – pomimo przegranej w walce o EXPO, dzięki skali realizowanych projektów – może budować pozycję lidera w dziedzinie rewitalizacji w Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Prof.Glass, 2017-11-16 09:21:45

    Ładowanie kasy w miasto nie przekłada się na podniesienie poziomu życia mieszkańców!. Byłem ostatnio w Łodzi, 100 m. od Piotrkowskiej i Kościuszki około 15.tej połowa łodzian była "nawalona" jak sztucery. Otwórzcie dla nich Świetlice Osiedlowe, Kluby Dzielnicowe. A przede wszystkim trzeba ...odtworzyć miejsca pracy i godziwe zarobki!  rozwiń