PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Centralne Muzeum Włókiennictwa z dotacją. Będzie nowy portal

  • PAP/JS    19 maja 2017 - 14:10
Łódź: Centralne Muzeum Włókiennictwa z dotacją. Będzie nowy portal
Realizacja projektu została zaplanowana na 3 lata (fot. muzeumwlokiennictwa.pl)

Ponad 500 tys. zł dotacji zyskało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi z programu "Kultura cyfrowa 2017", realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę portalu prezentującego wirtualne zasoby muzeum.
Jak poinformowała Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu, nowoczesny portal DIGITEX.cmwl.pl prezentować będzie najciekawsze i najcenniejsze obiekty nie tylko z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa, ale także jego partnerów - Archiwum Państwowego w Łodzi i Muzeum Miasta Łodzi.

Dotacja umożliwi zakup specjalistycznego sprzętu do digitalizacji zbiorów - aparatu z matrycą o wysokiej rozdzielczości, kompletu obiektywów i filtrów oraz komputera z oprogramowaniem i serwera.

Zdigitalizowanych zostanie ponad 28 tys. obiektów, do których każdy użytkownik internetu będzie miał bezpłatny dostęp. Dzięki zastosowanej technologii każdy odbiorca będzie mógł bardzo dokładnie obejrzeć dany obiekt - począwszy od szczegółów splotu aż do detali spodniej strony czy podszewki.

Realizacja projektu została zaplanowana na 3 lata, a jego główne cele to, oprócz prezentacji cyfrowych zasobów, tworzenie i udostępnianie widzom cyfrowych wersji rzeczywistych ekspozycji oraz prezentacji tematycznych tworzonych specjalnie na potrzeby portalu.

Istotnym elementem realizowanego projektu ma być tworzenie interaktywnych zasobów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Korzystając z aplikacji, mini-gier czy quizów najmłodsi będą mogli poszerzyć swoją wiedzę o przemyśle włókienniczym i tkaninie artystycznej.

Jak informuje Baranowska całkowity koszt projektu to ponad 650 tys. zł. Dotacja wynosi dokładnie 502 037 zł. Pozostała kwota - ok. 150 tys. zł zostanie przekazana

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.