PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź dla bezdomnych

 • wer/uml.lodz.pl    20 października 2011 - 16:16
Łódź dla bezdomnych

Od 1 grudnia do 15 marca po ulicach Łodzi w godzinach nocnych kursować będzie autobus dla bezdomnych i potrzebujących.
W I połowie roku wydano w nim 25519 gorących posiłków, a także 1375 sztuk odzieży. Do noclegowni odwieziono 733 osoby. W bieżącym roku na ten program zaplanowano ponad 57 tys. zł.

Inną formą pomocy są miejsca w schroniskach, noclegowniach czy mieszkaniach readaptacyjnych. Łącznie schroniska i noclegownie zapewniają w 2011 r. 437 miejsc dla osób bezdomnych. Szacuje się, że w Łodzi (zabierz głos/oceń prezydenta) z pomocy miasta korzysta około 40-50 proc. bezdomnych rocznie, czyli 1600 osób. Statystyka pokazuje, że wielu bezdomnych to osoby niepełnosprawne.

Ponadto z uwagi na budowę „Trasy Górna", wkrótce zmianie ulegnie lokalizacja schroniska przy ul. Spokojnej. Sytuacja ta dotyczy około 200 podopiecznych schroniska, które powinno zostać opuszczone w połowie listopada.

Działalność placówki kontynuowana będzie przy ul. Nowe Sady 17. Obecnie mieści się tam Dom Samotnej Matki, jednakże zostanie on przeniesiony. Budynek wymaga jednak kosztownego i czasochłonnego remontu. Urząd miasta Łodzi zapewnia, że zostanie on zakończony pod koniec bieżącego roku.

Czytaj też: Bezdomni potrzebują i wymagają

Zdaniem przewodniczącego komisji ochrony zdrowia i opieki społecznej Andrzeja Kaczorowskiego, są to „wysoko niepokojące informacje", a zapewnienie pomocy osobom bezdomnym to zadanie własne miasta. Z kolei radny Jan Mędrzak skrytykował urzędników za problemy z koordynacją tych zadań, a radna Joanna Kopcińska podkreślała, że „rozmawiamy o ludziach, często bardzo chorych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, często nie z własnej winy".

Poza tym osobom w potrzebie zostanie udzielone schronienie w świetlicy dla osób bezdomnych mieszczącej się przy al. Piłsudskiego 119. Kolejne formy pomocy ze strony miasta to punkt pomocy charytatywnej, specjalistyczny ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, dom dla matek Z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. Całoroczny monitoring związany z bezdomnością prowadzony jest przez pracowników MOPS.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • E.Spodni, 2011-10-20 19:50:17

  JEst To dobra inicjatywa ale brakuje jeszcze gorącej herbatki czy czegoś takiego
 • NiUSIA, 2011-10-20 19:37:42

  Nie ma to jak dobra opieka nad potrzebującymi mieszkańcami. tego typu działania się chwali.
 • gkalewski, 2011-10-20 16:43:10

  U nas ciągle pokutuje opinia, że biedak - to pewnie leń, alkoholik, nieudacznik.. Ciekawe, co powie o tym za rok 2 mln zadłużonych po uszy POlaków!!! Skończcie w mediach pokazywać "biedaków" jak 100 lat temu w Afryce!!! Nie od dziś wiadomo, że POlska jest cywilizacyjnym bantustanem, jest j...edynym krajem w EUropie, gdzie lokatorzy nowych iosiedli "odgradzają" się od reszty płotami, siatką pod prądem, budkami strażniczymi!!! To jest właśnie bantustan. Tak było w RPA, gdzie zwiedzałem osiedla dla "białych" odgrodzone od "czarnych" kolczastą siatką i zasiekami!!! Witajcie w Tuskopolsce  rozwiń