PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Dni Pamięci poświęcone ofiarom Holocaustu

  • PAP/JL    25 stycznia 2016 - 10:30
Łódź: Dni Pamięci poświęcone ofiarom Holocaustu
Łódź upamiętni ofiary Holocaustu. Fot. UMWŁ

Upamiętnienie ofiar Holocaustu to główny motyw spektakli, filmów, wykładów i wystaw składających się na organizowane w Łodzi po raz szósty „Dni Pamięci”.
Rozpoczną się one 26 stycznia. Wpisują się w obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającego 27 stycznia.

Od 2011 r. organizatorem imprezy – wraz z Teatrem im. Jaracza i Urzędem Marszałkowskim w Łodzi – jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Wydarzenia poświęcone historii i kulturze polskich Żydów odbywać się będą w Teatrze im. Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i w Muzeum Miasta Łodzi.

Organizatorzy 26 tycznia chcą złożyć hołd ubiegłorocznemu uczestnikowi Dni Pamięci – nieżyjącemu już Władysławowi Bartoszewskiemu. Formą przypomnienia jego postaci będzie projekcja filmu, w którym wystąpił – „Opowieści o Żegocie” w reżyserii Zofii Kunert, zaplanowana w Teatrze im. Jaracza.

Wieczorem wystawiony zostanie spektakl muzyczny w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego „Umrzeć z tęsknoty. Najpiękniejsze piosenki żydowskie”.

Następnego dnia w mauzoleum na dawnej Stacji Radegast – z której w latach 1941-1944 odchodziły transporty więźniów getta do hitlerowskich obozów zagłady – zostaną złożone kwiaty.

Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprezentuje makietę Litzmannstadt Getto, zaś Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprosi na otwarcie wystawy Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce „Moi żydowscy, moi polscy rodzice”, a następnie na wykład Pawła Szypulskiego „Pocztówki z Auschwitz”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.