PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, dofinansowanie projektów kulturalnych: 38 instytucji otrzyma pieniądze

  • PAP/AT    13 kwietnia 2016 - 15:14
Łódź, dofinansowanie projektów kulturalnych: 38 instytucji otrzyma pieniądze

W tym roku na dofinansowanie wydarzeń związanych z kulturą Łódź przeznaczyła ok. 2 mln 100 tys. zł (fot.sxc.hu)

Do 300 tys. zł otrzymają z budżetu miasta pozarządowe instytucje na sfinansowanie organizowanych w Łodzi tegorocznych projektów w zakresie kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W konkursie wybrano 38 takich wydarzeń.
W środę (13 kwietnia) podczas ogłaszania wyników konkursu wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski poinformował, że w tym roku na dofinansowanie wydarzeń związanych z kulturą magistrat przeznaczył ok. 2 mln 100 tys. zł.

"Wzorem poprzednich lat tę pulę podzieliliśmy na małe i duże granty. W pierwszej grupie znalazło się 13 projektów, które otrzymają wsparcie powyżej 50 tys. zł, a w drugiej wybraliśmy 25 wydarzeń dofinansowanych do 50 tys. zł" - wyjaśnił.

Największe wsparcie - po 300 tys. zł - otrzymają instytucje organizujące 21. Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz 9. Letnią Akademię Jazzu. 11. Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych otrzyma 286 tys. zł, 20. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej - 260 tys. zł, Festiwal Energia Miasta - 110 tys. zł, zaś Letni Festiwal Filmowy "Polówka" - 100 tys. zł.

Czytaj też: Łódź zainwestuje 150 mln zł w instytucje kultury

"Mam nadzieję, że wszystkie wydarzenia pozytywnie ocenione przez komisję konkursową zostaną równie dobrze przyjęte przez publiczność, która będzie w nich uczestniczyć" - podkreślił Piątkowski.

Wśród małych grantów uznanie komisji znalazły m.in. Wiosenne i jesienne dni muzyki organowej i kameralnej w Archikatedrze Łódzkiej (20 tys. zł), Gala III Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej (18 tys. zł), 19. Łódzki Festiwal Chóralny Cantio Lodzensis (15 tys. zł), Scena Muzyczna Dżem Session (13 tys. zł) oraz Ster na kulturę (7 tys.) organizowany przez harcerzy z hufca Łódź-Górna.

"Nasz projekt zatytułowany Ster na kulturę to podróż łodzią, która będzie przybijała do różnych przystani artystycznych. Dla osób, które z różnych powodów mają ograniczony dostęp do kultury, w naszej nowej siedzibie chcemy organizować różnego rodzaju wydarzenia związane z teatrem, muzyką, filmem oraz animacją komputerową. Cieszymy się, że harcerze zostali dostrzeżeni" - powiedziała Aneta Czubak, komendant hufca ZHP Łódź-Górna.

Jak poinformowała dyrektor Wydziału Kultury UMŁ, Dagmara Śmigielska 38 organizatorów wydarzeń kulturalnych spośród 103 aplikacji wybrała siedmioosobowa komisja. W poprzednim roku było ich 22.

Wiceprezydent dodał, że rozdzielona w 2016 r. kwota jest o 590 tys. zł mniejsza niż przed rokiem, ale zaznaczył, że trzy duże łódzkie festiwale - Soundedit, Fotofestiwal i Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła - zostaną dofinansowane ze środków Łódzkiego Centrum Wydarzeń i dlatego mniejsze imprezy otrzymały w tym roku więcej pieniędzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.