PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Dwa festiwale łączą siły - filmowy i fotograficzny

  • PAP/MN    10 maja 2016 - 19:10
Łódź: Dwa festiwale łączą siły - filmowy i fotograficzny
Dzięki współpracy obu festiwali, łódzcy widzowie będą mogli obejrzeć najciekawsze filmy dokumentalne zrealizowane w 2015 i 2016 r. (fot. transatlantyk.org)

• Dwa łódzkie festiwale - PGNiG Transatlantyk Festival i Fotofestiwal - rozpoczęły współpracę kuratorską.
• Jej efektem będzie cykl projekcji filmów poświęconych fotografii i jej twórcom, który odbędzie się w czerwcu w Łodzi.
• Nie zabraknie okazji do spotkań w cztery oczy z fotografami i filmowcami.
Jak poinformowała rzeczniczka PGNiG Transatlantyk Festival Daria Głowacka, dzięki współpracy obu festiwali, łódzcy widzowie będą mogli obejrzeć najciekawsze filmy dokumentalne zrealizowane w 2015 i 2016 r. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania autorskie i dyskusje z fotografami i specjalistami z dziedziny filmu i fotografii.

W ramach wspólnego programu festiwali zaplanowano m.in. przegląd twórczości reżyserki filmów dokumentalnych Trishy Ziff, która odwiedzi Łódź i spotka się z festiwalową publicznością.

Według Głowackiej, film Ziff "The Mexican Suitcase" opowiada historię jednego z najważniejszych znalezisk fotografii - uznawanej za zaginioną przez 50 lat walizki ze zdjęciami Roberta Capy, Davida Chima Seymoura i Gerdy Taro.

Projekcja bezpośrednio łączy się z jedną z ważniejszych wystaw Fotofestiwalu 2016 - "Chim: David Seymour, Obywatel Świata". Wystawa stanowi monograficzną ekspozycję najciekawszych zdjęć Davida Seymoura, współzałożyciela prestiżowej agencji Magnum Photos.

Czytaj też: Łódź: Konkurs na dyrektora Teatru Nowego budzi sprzeciw artystów

Inny obraz Trishy Ziff, który zostanie przedstawiony łódzkiej publiczności to nominowany do najważniejszej meksykańskiej nagrody filmowej Ariel 2016 w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny "The Man Who Saw Too Much". Opowiada historię reportażysty meksykańskich gazet Enrique Metinidesa, którego postać mogła stanowić wzór bohatera filmu "Nightcrawler" (pol. Wolny Strzelec) Dana Gilroy'a. Prace Metinidesa będzie można obejrzeć także na wystawie "The Man Who Saw Too Much" w OFF Piotrkowska Center.

"Field Niggas" to projekt Khalika Allaha dokumentujący życie mieszkańców Harlemu, opowiadający o problemie segregacji rasowej i jednocześnie stawiający pytania o formę filmową. Jak wyjaśnia Głowacka, fotografie zostały wprowadzone w ruch, a obraz jest analizą tzw. "Bressonowskiego decydującego momentu". Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem teoretyków fotografii i filmoznawców.

Ostatnim punktem wspólnego programu dwóch festiwali będzie polska premiera tytułu, który - zdaniem organizatorów imprezy - zachwycił widzów Sundance Film Festival i Berlinale: "Mapplethorpe: Look at the Pictures". Obraz prezentuje życie, twórczość i kontrowersje wokół postaci Roberta Mapplethorpe'a - autora szokujących zdjęć sprzedawanych na aukcjach sztuki za rekordowe kwoty. Jednocześnie to intymny, szczery i często ironiczny obraz życia jednego z najciekawszych niezależnych artystów amerykańskiego świata sztuki.

Czytaj też: Łódź: Specjalne atrakcje z okazji Nocy Muzeów

PGNiG Transatlantyk Festival to multidyscyplinarne wydarzenie poświęcone muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej, które odbywa się w Łodzi od 23-30 czerwca. Fotofestiwal - 15. Międzynarodowy Festiwal Fotografii, na który składają się wystawy, wykłady i warsztaty - organizowany jest od 9 do 19 czerwca. Wspólny projekt obu podmiotów zaplanowano od 12 do 17 czerwca w Art_Inkubatorze w Łodzi.

Tegoroczny PGNiG Transatlantyk Festival został objęty patronatem medialnym przez Polską Agencję Prasową.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.