PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź gotowa na Noc Muzeów. Co proponuje?

  • PAP/AT    14 maja 2015 - 08:54
 Łódź gotowa na Noc Muzeów. Co proponuje?

W tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba muzeów i placówek kulturalnych (fot.uml.lodz.pl)

Rekordowa liczba instytucji otworzy swoje podwoje podczas tegorocznej Nocy Muzeów w Łodzi - będzie ich aż 53. Co szykują łódzkie placówki?
Poszukiwanie "fałszywych" dzieł sztuki, nocne wycieczki po mieście, projekcje filmów, koncerty i pokazy - to niektóre atrakcje przygotowane w Łodzi na tegoroczną Noc Muzeów. W tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba aż 53 muzeów i placówek kulturalnych.

Będzie można zobaczyć animacje i filmy

Specjalnie na Noc Muzeów Stare Kino-Cinema Residence przygotowało wspólnie z Se-ma-for Muzeum Animacji wystawę dedykowaną łódzkiej animacji. Zobaczyć będzie można rekwizyty, plakaty, zdjęcia, lalki i scenografie z filmów Se-ma-fora. Pokazane zostaną m.in. celuloidy z "Zaczarowanego ołówka", obrazy olejne ze "Świtezi" czy obrazkowy scenariusz z "Przygód kota Filemona".

Czytaj też: Krakowskie instytucje zapraszają na Noc Muzeów

Filmowa Noc - bo jakże inaczej - będzie też w Muzeum Kinematografii. Oprócz wystaw będzie można obejrzeć filmy animowane, dokumentalne, etiudy oraz oscarową "Idę". W klimacie tego filmu będą też serwowane przystawki z lat 60., a o każdej pełnej godzinie zabrzmi muzyka z "Idy". Natomiast Łódzkie Centrum Filmowe otworzy swoje magazyny, gdzie będzie można kupić rekwizyty, nakrycia głowy, elementy kostiumów.

Żądni przygody poszukają fałszywych dzieł sztuki

Szczególne dzieło sztuki będzie można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym na placu Wolności. To niezrealizowany projekt awersu banknotu 100-złotowego autorstwa wybitnego malarza Józefa Mehoffera. Wykonany akwarelą na papierze był prawdopodobnie jedną z pierwszych wizji artysty na nowy pieniądz, której zwieńczeniem było wprowadzenie do obiegu w 1932 roku banknotu o nominale 100 zł z Józefem Poniatowskim na awersie i drzewem dębu na rewersie.

Dzieł sztuki, ale tym razem "fałszywych" będą szukać odwiedzający Muzeum Sztuki w Łodzi. Na każdym piętrze ekspozycji stałej Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku "Atlas nowoczesności" pojawi się fałszywe dzieło, a publiczność będzie musiała je odnaleźć. W Teatrze im. Jaracza będzie można zaś odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne widzom - zajrzeć za kulisy trzech scen, do pracowni, a także przymierzyć kostiumy z teatralnego magazynu.

Biblioteki zapraszają na powrót do przeszłości

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi zaprasza wszystkich, którzy chcieliby na chwilę powrócić do lat 70. XX wieku i poczuć klimat tamtych czasów. Tej nocy dział Zbiorów Audiowizualnych odwiedzi Ryszard Ochódzki (zwany Misiem) - prezes klubu sportowego "Tęcza". Zwiedzający będą mogli nie tylko podziwiać bogate zbiory - filmy, płyty, nuty, audiobooki, książki, ale też sprawdzić swoją filmową i muzyczną wiedzę w zgadywance "Stop klatka". Ponieważ zgodnie ze słynnym filmowym cytatem "klient w krawacie jest mniej awanturujący się" to każdy zwiedzający, który przyjdzie w krawacie otrzyma niespodziankę.

W tegorocznej Nocy Muzeów licznie wezmą udział galerie. Wystawy prac malarskich, graficznych oraz przestrzennych będzie można obejrzeć także w pracowniach na zabytkowym Księżym Młynie. Obok licznych wystaw w ramach tegorocznej akcji przygotowano koncerty, pokazy, projekcje filmów i degustacje. Miłośnicy spacerów będą mogli pod opieką przewodników zwiedzić Księży Młyn i jego okolice, poznać dokładniej ulicę Piotrkowską, czy wybrać się szlakiem słynnych łódzkich murali.

Tradycyjnie już o godz. 22 zaplanowano pokaz sztucznych ogni na Placu Wolności. Zwiedzający będą mogli w Łodzi skorzystać z trzech specjalnych linii tramwajowych i dwóch autobusowych, które uruchomione zostaną na tę okazję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.