PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź inwestuje w młodych artystów

 • PAP    20 lutego 2015 - 18:42
Łódź inwestuje w młodych artystów
fot. pixabay.com

Dwunastu młodych artystów i animatorów kultury otrzymało w piątek (20 lutego) stypendia prezydenta Łodzi. Przyznane fundusze przeznaczone zostaną na realizację projektów z dziedziny filmu, muzyki, teatru, tańca, literatury, sztuk wizualnych.
O stypendium Prezydenta Miasta Łodzi mogły ubiegać się osoby, które prowadzą działalność twórczą na terenie Łodzi. Preferowani byli kandydaci, którzy nie przekroczyli 35. roku życia.

Jak zaznaczyła dyr. Wydziału Kultury UMŁ Joanna Ossowska-Struszczyk, ideą programu jest chęć wzmocnienia rozwoju kultury w Łodzi, zwłaszcza tej tworzonej przez młodych artystów. Zainteresowanie programem stypendialnym było bardzo duże; do urzędu wpłynęło 55 zgłoszeń z opisami projektów.

"Komisja złożona z przedstawicieli środowiska naukowego i artystycznego oraz radnych i pracowników Wydziału Kultury debatowała bardzo długo. To był trudny wybór, bo zgłoszono świetne wnioski. Musieliśmy stworzyć listę rankingową, z której wybraliśmy najlepszych kandydatów" - podkreśliła Ossowska-Struszczyk.

Pomiędzy dwunastu stypendystów rozdysponowano 120 tys. zł. W kategorii "teatr" stypendium otrzymała Karolina Maciejaszek - na projekt stworzenia inscenizacji na temat hitlerowskiego obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi łączącej teatr lalek i teatr żywego planu oraz Bartosz Szpak - na realizację słuchowiska pod roboczym tytułem "Rache", opartego na autorskim scenariuszu, którego akcja rozgrywa się w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku.

Sztuki wizualne reprezentuje Anna Leśniak, autorka serii instalacji site-specific pt. "Niewidzialne widzialnego", poświęconych ukazaniu problemu inności, wykluczenia, napiętnowania na przykładzie kobiet zapomnianych lub wymazanych z pamięci, a także Anna Bąk z projektem "Dyscyplina eskapizmu", obejmujących serię obrazów malarskich, której towarzyszy utwór wideo pt. "Gdzie indziej".

Justyna Król przyznane stypendium przeznaczy na realizację filmu dokumentalnego o łódzkim poecie Piotrze Macierzyńskim. Projekty filmowe przedstawili też: Natalia Brożyńska - planująca przygotowanie animowanego trailera do adaptacji opowiadania Stanisława Lema "Doradcy Króla Hydropsa" i Weronika Pliszka, która z kamerą będzie towarzyszyć niepełnosprawnemu sportowcowi przygotowującemu się do udziału w Mistrzostwach Świata w Para-Taekwondo.

Stypendium na realizację dwóch teledysków przyznano piosenkarce pop Izabeli Lenartowskiej (Iza Lach). Dofinansowany został też projekt muzyczny Izabeli Romakowskiej - stworzenie utworu skomponowanego wspólnie z mieszkańcami Łodzi.

Wśród projektów literackich rekomendowanych przez komisję stypendialną znalazło się przygotowanie przez Marcina Bałczewskiego powieści "Piętnastka", której pisaniu towarzyszyć będą akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej oraz książka Macieja Roberta, łącząca eseistykę z prozą poetycką i fotografią pt. "Miasto muszla".

W dziedzinie "animacja kultury" dofinansowanie otrzymała Katarzyna Piąstka, która przygotowała projekt aktywizacji poprzez sztukę osób z zaburzeniami psychicznymi.

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi zostały przyznane po raz trzeci. Program jest realizowany zgodnie z zapisami Polityki Rozwoju Kultury 2020+ dla Miasta Łodzi i ma na celu zachęcanie przedstawicieli różnych dziedzin kultury do wybierania Łodzi jako miejsca działań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.