Łódź: Kaplica Heinzlów na Cmentarzu Starym odsyskała blask

• Na Cmentarzu Starym w Łodzi zakończono renowację kaplicy wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku dla upamiętnienia jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów Juliusza Heinzla.
• Jest to jeden z najcenniejszych zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii.
• Heinzlom Łódź zawdzięcza m.in. obecną siedzibę Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego.
Łódź: Kaplica Heinzlów na Cmentarzu Starym odsyskała blask
Cmentarz Stary w Łodzi, kaplica Heinzlów (fot. commons.wikimedia.org)

Radości z odrestaurowanej kaplicy nie kryje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Zapraszamy do pięknie odrestaurowanej kaplicy Heinzlów; nie jest to jedyny wspaniały obiekt, który ten ród pozostawił po sobie w przestrzeni miejskiej Łodzi - Heinzlom zawdzięczamy m.in. obecną siedzibę Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piotrkowskiej. Na remont mauzoleum miasto przekazało ponad 850 tys. zł, pozostałe koszty pokryła Archidiecezja Łódzka oraz konserwator zabytków miejski i wojewódzki - podkreśliła prezydent miasta.

W poniedziałek dziennikarze mieli okazję obejrzeć niedostępne na co dzień podziemia budynku z kryptą grobową rodziny Heinzlów. Będą one udostępniane zwiedzającym okazjonalnie, np. w Dniu Wszystkich Świętych.

- W podziemiach znajdują się m.in. szczątki protoplasty rodu Juliusza Heinzla. W nawiązaniu do jego postaci odrestaurowana kaplica zyskała imię świętego Juliusza papieża. Naszym ostatnim zadaniem będzie przywrócenie wizerunków obu patronów tego obiektu - Juliusza Heinzla i papieża Juliusza I - marmurowe popiersie tego pierwszego stało niegdyś w kaplicy, ale zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach - zaznaczył kierownik katolickiej części Cmentarza Starego Eugeniusz Betlej.

Cmentarz Stary w Łodzi powstał pod koniec XIX wieku i zajmuje powierzchnię około 21 ha (fot. wikipedia.org)
Cmentarz Stary w Łodzi powstał pod koniec XIX wieku i zajmuje powierzchnię około 21 ha (fot. wikipedia.org)

Prace konserwatorsko-restauratorskie w mauzoleum Heinzlów prowadzone były od 2005 r. - Przed remontem stan obiektu był opłakany; dach, z którego skradziono blachę, przeciekał i cała kaplica była zalana. Przez sześć lat budynek był zamknięty - dodał Betlej.

Kaplica została wybudowana w latach 1899-1903 w stylu neorenesansowym, według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena.

Jak podaje w swojej monografii poświęconej Cmentarzowi Staremu Jan Dominikowski, monumentalna kaplica grobowa została zaprojektowana w stylu neorenesansowym. Jest to jedna z ostatnich na terenie Polski budowli grobowych wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, co - zdaniem historyków - świadczy o polonizacji rodziny Hainzlów i jej arystokratycznych aspiracjach.

Czytaj też: Łódź zmieniła zasady wykupu i najmu miejskich nieruchomości

Kaplica wzniesiona została na planie kwadratu z dobudowaną od strony zachodniej apsydą mieszczącą wnękę ołtarzową i zejścia wachlarzowymi schodami do krypty grobowej. Kopuła kaplicy została umieszczona na tamburze. Jego dekorację stanowi dwanaście prostokątnych okien oddzielanych od siebie naturalnej wielkości płaskorzeźbami aniołów. Szczyt kopuły wieńczy krzyż.

Podczas trwającej ponad 10 lat renowacji zmieniono pokrycie dachu, wykonano odwodnienie okalające budynek, naprawiono elewację wraz z dekoracjami rzeźbiarskimi, a także odnowiono wnętrze kaplicy - w tym m.in. sztukaterie, polichromie, kamienny ołtarz - oraz podziemną kryptę. Ostatnie prace dotyczyły kutego ogrodzenia i odtworzenia latarni oświetlających wejście do budynku.

Cmentarz Stary powstał w 1855 r. W założeniu była to jedna nekropolia chrześcijańska podzielona na trzy części - katolicką, ewangelicką i prawosławną - odzwierciedlające narodowości i wyznania ówczesnej Łodzi. Jest miejscem pochówku prezydentów miasta, lekarzy, nauczycieli, artystów oraz przedstawicieli dawnej burżuazji przemysłowej.

Co roku prowadzona jest kwesta na ratowanie zabytków Cmentarza - w ponad 20 akcjach zebrano łącznie ponad 1,2 mln zł, za które odnowiono ok. 150 zabytków nekropolii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE