PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Kaplica Heinzlów na Cmentarzu Starym odsyskała blask

  • PAP/MN    30 maja 2016 - 13:58
Łódź: Kaplica Heinzlów na Cmentarzu Starym odsyskała blask

Cmentarz Stary w Łodzi, kaplica Heinzlów (fot. commons.wikimedia.org)

• Na Cmentarzu Starym w Łodzi zakończono renowację kaplicy wzniesionej na przełomie XIX i XX wieku dla upamiętnienia jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów Juliusza Heinzla.
• Jest to jeden z najcenniejszych zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii.
• Heinzlom Łódź zawdzięcza m.in. obecną siedzibę Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego.
Radości z odrestaurowanej kaplicy nie kryje Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

- Zapraszamy do pięknie odrestaurowanej kaplicy Heinzlów; nie jest to jedyny wspaniały obiekt, który ten ród pozostawił po sobie w przestrzeni miejskiej Łodzi - Heinzlom zawdzięczamy m.in. obecną siedzibę Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piotrkowskiej. Na remont mauzoleum miasto przekazało ponad 850 tys. zł, pozostałe koszty pokryła Archidiecezja Łódzka oraz konserwator zabytków miejski i wojewódzki - podkreśliła prezydent miasta.

W poniedziałek dziennikarze mieli okazję obejrzeć niedostępne na co dzień podziemia budynku z kryptą grobową rodziny Heinzlów. Będą one udostępniane zwiedzającym okazjonalnie, np. w Dniu Wszystkich Świętych.

- W podziemiach znajdują się m.in. szczątki protoplasty rodu Juliusza Heinzla. W nawiązaniu do jego postaci odrestaurowana kaplica zyskała imię świętego Juliusza papieża. Naszym ostatnim zadaniem będzie przywrócenie wizerunków obu patronów tego obiektu - Juliusza Heinzla i papieża Juliusza I - marmurowe popiersie tego pierwszego stało niegdyś w kaplicy, ale zaginęło w niewyjaśnionych okolicznościach - zaznaczył kierownik katolickiej części Cmentarza Starego Eugeniusz Betlej.

Prace konserwatorsko-restauratorskie w mauzoleum Heinzlów prowadzone były od 2005 r. - Przed remontem stan obiektu był opłakany; dach, z którego skradziono blachę, przeciekał i cała kaplica była zalana. Przez sześć lat budynek był zamknięty - dodał Betlej.

Kaplica została wybudowana w latach 1899-1903 w stylu neorenesansowym, według projektu berlińskiego architekta Franza Schwechtena.

Jak podaje w swojej monografii poświęconej Cmentarzowi Staremu Jan Dominikowski, monumentalna kaplica grobowa została zaprojektowana w stylu neorenesansowym. Jest to jedna z ostatnich na terenie Polski budowli grobowych wzorowana na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, co - zdaniem historyków - świadczy o polonizacji rodziny Hainzlów i jej arystokratycznych aspiracjach.

Czytaj też: Łódź zmieniła zasady wykupu i najmu miejskich nieruchomości

Kaplica wzniesiona została na planie kwadratu z dobudowaną od strony zachodniej apsydą mieszczącą wnękę ołtarzową i zejścia wachlarzowymi schodami do krypty grobowej. Kopuła kaplicy została umieszczona na tamburze. Jego dekorację stanowi dwanaście prostokątnych okien oddzielanych od siebie naturalnej wielkości płaskorzeźbami aniołów. Szczyt kopuły wieńczy krzyż.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.