PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Konkurs na dyrektora Teatru Nowego budzi sprzeciw artystów

  • MN    9 maja 2016 - 16:52
Łódź: Konkurs na dyrektora Teatru Nowego budzi sprzeciw artystów
Teatr Nowy w Łodzi działa od 1949 roku. Kazimierz Dejmek był jego założycielem. (fot. wikipedia)

• Władze Łodzi ogłosiły konkurs na nowego dyrektora Teatru Nowego. Środowisko artystyczne zaniepokoiły wymagania stawiane wobec przyszłego dyrektora.
• Artyści twierdzą, że z konkursu jawi się obraz nie tyle dyrektora teatru publicznego, co menedżera instytucji, która zaprzecza idei placówki kulturalnej.
• Artyści napisali list otwarty do władz miasta. Wiceprezydent odpowiada, że problemu nie ma.
Pod listem otwartym do władz miasta podpisało się ponad 50 przedstawicieli świata sztuki – aktorzy, reżyserzy, choreografowie czy scenografowie. Na liście możemy znaleźć takie nazwiska jak Magdalena Cielecka, Jacek Poniedziałek czy Zygmunt Malanowicz.

Artystów niepokoi wizja Teatru Nowego w Łodzi, jaka wyłania się z konkursu na nowego dyrektora. W liście otwartym czytamy: „Z dużym niepokojem śledzimy działania Urzędu Miasta Łodzi i wypowiedzi jego pracowników dotyczące wyboru nowego dyrektora Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Naszą obawę wywołują sformułowane przez Panią Prezydent warunki, jakie musi spełniać kandydat Na stanowisko dyrektora tej sceny”.

Artyści: Teatr potrzebuje człowieka twórczego

Jak twierdzą artyści, warunki określone w konkursie przez prezydent Łodzi marginalizują to, co istotne w przypadku prowadzenia teatru publicznego.

Dalej w liście czytamy: „Alarmujący jest fakt, iż w ogłoszeniu o konkursie na dyrektora Teatru nie używa się pojęć "sztuka”, „teatr artystyczny”, „teatr publiczny”, jest zaś miejsce na takie terminy jak „zarządzanie”, „nadzór” czy na tak skompromitowane w dzisiejszym dyskursie o kulturze hasło „projekt”. Co więcej, nie wiemy, w jaki sposób uprzywilejowanie pozycji dyrektora-menadżera ma pozostawać w jakimkolwiek związku z dotychczasowym dorobkiem i tradycją Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka”.

List został wysłany w niedzielę (8 maja). Następnego dnia na treść listu odpowiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. Jego zdaniem artyści ocenili sytuację pobieżnie i nie uwzględnili toczącej się w kraju dyskusji na temat zarządzania teatrami.

- Postawione w ogłoszeniu o konkursie wymagania są zgodne z przyjętymi standardami – komentuje wiceprezydent Piątkowski. - Konstrukcja dokumentu jest podobna do wielu konkursów na dyrektorów teatrów, prowadzonych obecnie w kraju i podobna do konkursu z 2010 roku, kiedy to został wyłoniony śp. Dyrektor Zdzisław Jaskuła. W takich procedurach zgodnie z obowiązującymi normami używa się pojęć takich jak „projekt", „fundusze zewnętrzne", czy „strategia" - dodaje.

Wiceprezydent: w teatrze potrzeba osoby z kompetencjami menedżera

Jednocześnie wiceprezydent podkreśla, że miasto szuka „dyrektora-menedżera”, bo w Teatrze Nowym wiele aspektów w zakresie organizacyjnym wymaga poprawy. Dodaje, że nowy dyrektor może z powodzeniem łączyć kompetencje menedżerskie z artystycznymi. Piątkowski zwraca też uwagę, że pod listem podpisała się tylko jedna osoba związana z Teatrem Nowym. Jak twierdzi, reszta zespołu łódzkiego teatru popiera proponowany kierunek zmian.

Artyści podpisani pod listem otwartym sugerują, że władze miasta powinny rozpisać konkurs na dyrektora od nowa, uwzględniając fakt, że placówka potrzebuje człowieka sztuki, a nie marketingowca. Z wypowiedzi prezydenta wynika jednak, że nowego konkursu nie będzie. Krzysztof Piątkowski podkreślił, że dyrektora wybierze 9-osobowa niezawisła komisja. Wiceprezydent dodał jednak, że o wszystkim zdecydują kompetencje wybranego dyrektora. Albo nowy dyrektor będzie łączył kompetencje menedżerskie i artystyczne, albo… kolejnym krokiem będzie wybór dyrektora artystycznego, który będzie pełnił kierownictwo u boku dyrektora-menedżera.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.