PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: liczne atrakcje z okazji 591. urodzin miasta

  • PAP    25 lipca 2014 - 19:23
Łódź: liczne atrakcje z okazji 591. urodzin miasta

Darmowe wycieczki po najnowszych inwestycjach w Łodzi, bezpłatne wejścia do ogrodu zoologicznego, botanicznego czy palmiarni, a także spływ kajakiem - to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowano na weekend dla łodzian z okazji 591. urodzin miasta.
Prawa miejskie Łodzi nadał 29 lipca 1453 roku w Przedborzu nad Pilicą król Władysław Jagiełło. Wraz z nimi Łódź otrzymała pozwolenie na organizowanie targów. Obecnie - według informacji GUS - Łódź jest od 2007 roku trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności i czwartym pod względem powierzchni.

Z okazji 591. rocznicy, miasto przygotowało dla jego mieszkańców liczne atrakcje. Po raz drugi łodzianie będą mogli odwiedzić miejsca aktualnych inwestycji.

"Chcemy, aby nie tylko utrudnienia, spowodowane przebudową naszego miasta, pozostawały w pamięci łodzian, ale aby cieszyli się oni z nowych inwestycji. Dlatego, podobnie jak w zeszłym roku, chcemy pokazać efekty naszych działań. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy 25 wycieczek, w tym roku chcieliśmy tę liczbę podwoić - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W ub. roku w zorganizowanych przez magistrat wycieczkach wzięło udział 40 tys. osób.

W sobotę i niedzielę zwiedzić będzie można m.in.: budowę, nowego podziemnego dworca Łódź Fabryczna, rewitalizowaną zabytkową elektrociepłownię EC1 oraz XIX-wieczne osiedle dla robotników - Księży Młyn, Łódzkie Centrum Filmowe czy zajezdnię tramwajową na Brusie, gdzie zobaczyć będzie można ekspozycję historycznych tramwajów i eksponaty związane z komunikacją miejską. Przewidziano również przejażdżkę po nowej trasie Górna, która ma być oddana do użytku na przełomie sierpnia i września oraz wycieczkę szlakiem łódzkich murali.

Z okazji urodzin miasta bezpłatnie będzie można zwiedzić również ogród botaniczny, palmiarnię oraz ZOO. Fani piłki nożnej będą mieli okazję zobaczyć stadion ŁKS w budowie i stadion Widzewa, który wkrótce ma zostać zburzony, a w jego miejsce powstać nowy. Z kolei dla miłośników siatkówki przygotowano w sobotę akcję "Łódź serwuje". Łódź jest jednym z miast, w których we wrześniu tego roku rozegrane zostaną mistrzostwa świata w siatkówce.

Nie zabraknie występów tanecznych, pokazów projektantów i artystów. Łodzianie będą również mieli okazję wypuścić w niebo balony z życzeniami. Nowością urodzin miasta będzie 11-kilometrowy spływ rzeką Ner.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.