PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź Miastem Filmu UNESCO? Samorząd czyni starania

  • PAP/MN    13 października 2016 - 15:05
Łódź Miastem Filmu UNESCO? Samorząd czyni starania
Atutami Łodzi mają być m.in. prowadzone w niej na różnych poziomach wiekowych programy edukacji filmowej, a także uznawana za jedną z najlepszych na świecie Szkoła Filmowa. (fot. Łódź, wikipedia.org)

• Łódź będzie ubiegać się o tytuł Miasta Filmu w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
• Przygotowaniem aplikacji, która zostanie złożona na początku 2017 roku, zajmie się Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
• Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 roku, aby promować kreatywność jako czynnik kluczowy dla zrównoważonego rozwoju miast.
"Chcemy pokazać nasz dorobek; pokazać Łódź jako miejsce, w którym w dziedzinie filmu dużo się wydarzyło, dzieje się i dziać się będzie. Aby wystąpić o ten zaszczytny tytuł trzeba spełnić wiele kryteriów, m.in. przedstawić historię miasta związaną z filmem, działalność w zakresie edukacji filmowej, festiwali - to szereg przedsięwzięć, które muszą dziać się w Łodzi, aby nasza aplikacja została przyjęta" - zaznaczyła prezydent.

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO powstała w 2004 roku, aby promować kreatywność jako czynnik kluczowy dla zrównoważonego rozwoju miast. Obecnie tworzy ją 116 miast z 54 krajów, wyróżnionych tytułem w jednej z siedmiu dziedzin: rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, sztuki mediów, filmu, wzornictwa, gastronomii, literatury lub muzyki. W Polsce do tego grona należy Kraków (od 2013 r.) jako Miasto Literatury oraz Katowice (od 2015 r.) jako Miasto Muzyki.

Zdaniem dyrektora łódzkiego Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF) Rafała Syski, Łódź jest najbardziej predystynowana w skali kraju, by stać się miastem kreatywnym UNESCO w dziedzinie filmu.

Czytaj też: W Łodzi centrum serwisowe śmigłowców dla armii

"W idei Miast Kreatywnych UNESCO ważne jest to, że nie tylko podkreślamy kwestię dziedzictwa filmowego - tu akurat Łódź ma spore zasługi - ale istotne jest także pokazanie przyszłości; w jaki sposób film ma być dla tego miasta istotnym elementem, który będzie rozwijany. Łódź wciąż przeżywa pewną traumę związaną z tym, że jej bogata produkcja filmowa osłabła po 1989 r. Obecnie rozwija się w mieście wiele zjawisk związanych z filmem i to będzie fundamentem naszego wniosku do UNESCO" - zaznaczył.

Atutami Łodzi mają być prowadzone w niej na różnych poziomach wiekowych programy edukacji filmowej, uznawana za jedną z najlepszych na świecie Szkoła Filmowa, festiwale filmowe, działające w mieście studia filmowe i postprodukcyjne, fundusz Łódź Film Commision zasilający realizowane w regionie produkcje oraz Muzeum Kinematografii i Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

"Ogromnie ważna jest współpraca z innymi miastami, które należą do Sieci. Nawiązaliśmy już kontakty m.in. z angielskim Bradford i z Sydney w Australii - tamtejszą szkołę filmową założył b. rektor i twórca łódzkiej uczelni Jerzy Toeplitz" - dodał Syska.

Czytaj też: Polska ze wsparciem o organizację Expo 2022

 

We wniosku, przygotowywanym przez NCKF, ma znaleźć się czteroletni plan działań, zawierający propozycje inicjatyw, które będą realizowane z innymi miastami partnerskimi oraz plan działań w samej Łodzi, łączący wszystkie zainteresowane podmioty.

Nabór wniosków przez UNESCO rozpocznie się na początku przyszłego roku. Wiadomo już, że w nadchodzącej edycji o tytuł Miasta Filmu będzie ubiegać się także Paryż. Listę nowych Miast Kreatywnych UNESCO ogłosi jesienią 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.