PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Miejska Galeria Sztuki zakupi dzieła łódzkich artystów

  • PAP/JS    21 lipca 2017 - 15:55
Łódź: Miejska Galeria Sztuki zakupi dzieła łódzkich artystów
Wystawa "Księga" w Ośrodku Propagandy Sztuki (fot. uml.lodz.pl)

Kolekcja Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi powiększy się o obrazy, fotografie i rzeźby wykonane przez uznanych łódzkich artystów. Pieniądze na zakup prac pochodzić będą m.in. z dotacji ministerstwa kultury. Dzieła zostaną zaprezentowane publiczności jesienią,
• Nowe nabytki będą prezentowane w Galerii od września.

• Za dotację zakupione zostaną m.in. ukochane przez wielu absolwentów i studentów łódzkiej ASP prace prof. Jacka Bigoszewskiego.

"Minister kultury Piotr Gliński zaopiniował pozytywnie nasz wniosek o przyznanie ok. 40 tys. zł, które przeznaczone zostaną na zakup prac łódzkich twórców. Kiedy w 1924 roku tworzono Miejską Galerię Sztuki, w jej powinności wpisane zostało m.in. tworzenie kolekcji łódzkich dzieł sztuki. Dlatego tak wielką wagę przywiązujemy do decyzji pana ministra" - podkreśliła dyrektor MGS Elżbieta Fuchs na konferencji prasowej.

Przypomniała też, że w MGS zgromadzona jest niezwykła kolekcja sztuki, zaś jedna z siedzib Galerii - Ośrodek Propagandy Sztuki - to miejsce źródłowe dla zjawiska awangardy w Polsce. W latach 20. XX wieku w galerii tej zadebiutował Władysław Strzemiński. Falę protestów, ale też zachwytów całym w kraju wywołała również zorganizowana przez Strzemińskiego w 1933 roku wystawa prezentująca prace najważniejszych wówczas artystów awangardowych.

"Za dotację zakupione zostaną m.in. ukochane przez wielu absolwentów i studentów łódzkiej ASP prace prof. Jacka Bigoszewskiego. Własnością MGS stanie się także kolekcja 28 czarno-białych fotografii Jana Madejskiego Manhattan po godzinach; mamy wobec tego artysty pewną powinność, bo już wcześniej podarował nam cykl poświęcony historycznemu pejzażowi Łodzi" - zaznaczyła Fuchs.

W planach jest także zakup współczesnego dzieła Piotra Turka, uważanego za kontynuatora tradycji polskiego koloryzmu oraz obrazu "Przechadzka kardynała" namalowanego w latach 50. XX w. - na początku kariery - przez prof. Ireneusza Pierzgalskiego.

"Pan profesor, rozstając się w tym roku ze swoją pracownią, przekazał nam osiem bezcennych obrazów i dziesięć autoofsetowych grafik, na których są fotograficzne portrety osób związanych z artystycznym środowiskiem Łodzi" - dodała dyrektor Galerii.

Miejskie zasoby sztuki powiększą się także o prace rzeźbiarki Jadwigi Janus, określanej przez niektórych krytyków jako następczyni Katarzyny Kobro. Do Galerii trafią dwie rzeźby w brązie jej autorstwa.

"Pani Jadwiga miała swoją pracownię w wyjątkowym miejscu przy ul. Piotrkowskiej. Niestety, ze względów zdrowotnych musiała ją oddać. Udało nam się porozumieć z rodziną artystki i niektóre jej dzieła trafią do MGS jak i do Muzeum Miasta Łodzi" - poinformowała dyrektor Wydziału Kultury Dagmara Śmigielska.

Nowe nabytki będą prezentowane w Galerii od września.

Miejska Galeria Sztuki prezentuje polską i obcą sztukę współczesną w kilku miejscach na terenie Łodzi - Galerii Willa/Chimera, Re:Medium, Galerii Bałuckiej i Ośrodku Propagandy Sztuki. Została powołana przez łódzki magistrat w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. W 1997 r. przywrócono jej pierwotną nazwę.

Ośrodek Propagandy Sztuki prowadzi działalność wystawienniczą w przestrzeni Parku im. Sienkiewicza w przystosowanym do tego celu pawilonie parkowym z 1904 roku. W latach 20 i 30 XX. wieku swoje prace prezentowali w nim przedstawiciele awangardy m.in., Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Stefan Wegner, Karol Hiller. W latach 50. zrealizowano w Ośrodku pierwszą wystawę retrospektywną Strzemińskiego i Kobro - we współpracy z dawnymi uczniami łódzkiego przedstawiciela awangardy.

Nazwa Ośrodka pozostaje niezmieniona od 1948 roku, natomiast jego przestrzeń została rozbudowana i zmodernizowana w latach 2002-2004. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.