Łódź: Otwarcie wystawy plenerowej "Polska-Węgry"

• Od piątku (14 października) łodzianie będą mogli oglądać na ul. Piotrkowskiej wystawę plenerową "1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć".
• Organizatorem jest łódzki oddział IPN, który ekspozycją przypomina o 60. rocznicy antysowieckiego zrywu na Węgrzech i w Polsce.
Łódź: Otwarcie wystawy plenerowej "Polska-Węgry"
Organizatorzy podkreślają, że w przekazie wystawy zaakcentowany został polski wymiar roku 1956. (fot. Łódź, wikipedia.org)

Celem wystawy jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które, mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie - informuje łódzki IPN.

Organizatorzy podkreślają, że w przekazie wystawy zaakcentowany został polski wymiar roku 1956.

Na ekspozycję, przygotowaną według koncepcji Pawła Sasanki, Jánosa Tischlera i Zsolta Horvátha, składa się kilkanaście tablic z archiwalnymi fotografiami opatrzonymi komentarzami w języku polskim i angielskim.

To wspólna realizacja Instytutu Pamięci Narodowej, węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, opracowana w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Wcześniej była eksponowana na terenie Sejmu RP.

Wystawa będzie prezentowana przy ul. Piotrkowskiej 68 do 18 listopada br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE