Łódź: Otwarcie wystawy plenerowej "Polska-Węgry"

• Od piątku (14 października) łodzianie będą mogli oglądać na ul. Piotrkowskiej wystawę plenerową "1956: Polska – Węgry. Historia i pamięć".
• Organizatorem jest łódzki oddział IPN, który ekspozycją przypomina o 60. rocznicy antysowieckiego zrywu na Węgrzech i w Polsce.
Łódź: Otwarcie wystawy plenerowej "Polska-Węgry"
Organizatorzy podkreślają, że w przekazie wystawy zaakcentowany został polski wymiar roku 1956. (fot. Łódź, wikipedia.org)

Celem wystawy jest przybliżenie wypadków z 1956 roku w Polsce i na Węgrzech oraz ukazanie uniwersalnego dążenia do wolności ludzi żyjących w systemie komunistycznym. Jest to również okazja do pokazania losów dwóch narodów, które, mimo różnej historii w czasie II wojny światowej, znalazły się po tej samej stronie żelaznej kurtyny, oraz losów ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji umieli walczyć o wolność, nieść sobie wzajemnie pomoc i dawać wsparcie - informuje łódzki IPN.

Organizatorzy podkreślają, że w przekazie wystawy zaakcentowany został polski wymiar roku 1956.

Na ekspozycję, przygotowaną według koncepcji Pawła Sasanki, Jánosa Tischlera i Zsolta Horvátha, składa się kilkanaście tablic z archiwalnymi fotografiami opatrzonymi komentarzami w języku polskim i angielskim.

To wspólna realizacja Instytutu Pamięci Narodowej, węgierskiego Komitetu Pamięci Narodowej i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, opracowana w związku z przypadającą w tym roku 60. rocznicą wydarzeń 1956 roku w Polsce i na Węgrzech. Wcześniej była eksponowana na terenie Sejmu RP.

Wystawa będzie prezentowana przy ul. Piotrkowskiej 68 do 18 listopada br.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE