PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: ponad 13 mln zł na stworzenie Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego

  • PAP/JS    20 marca 2018 - 18:35
Łódź: ponad 13 mln zł na stworzenie Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego
Projekt, który - zdaniem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia - pozwoli nie tylko na zaprezentowanie tego, co najpiękniejsze w Łódzkiem, ale też przywróci przedwojenną formę i blask zabytkowemu budynkowi ŁDK, ma być ukończony w październiku. (fot. ldk.lodz.pl)

Ponad 13 mln zł - z czego 6,5 mln zł to dotacja UE - kosztować będzie ogólnodostępny Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego, który powstanie w Łódzkim Domu Kultury (ŁDK). W ramach inwestycji zaplanowano także kompleksowy remont elewacji zabytkowego budynku ŁDK.
  • Jak wyjaśnił dyrektor ŁDK Jacek Sokalski, Pasaż będzie miejscem prezentacji tego, co w regionie najciekawsze i co stanowi o jego kulturowej tożsamości.
  • Projektanci Pasażu Kultury chcą nawiązać do pierwotnej koncepcji architektonicznej.
  • Podczas prac modernizacyjnych i remontowych, które w części budynku już się rozpoczęły, ŁDK będzie prowadzić swoją normalną działalność.

Projekt, który - zdaniem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia - pozwoli nie tylko na zaprezentowanie tego, co najpiękniejsze w Łódzkiem, ale też przywróci przedwojenną formę i blask zabytkowemu budynkowi ŁDK, ma być ukończony w październiku.

"To przedsięwzięcie, którego wartość sięga 13 mln zł, z czego ponad 6,5 mln wyniosło dofinansowanie z UE, a pozostała część pochodzi z budżetu województwa. Prace już się rozpoczęły; niebawem budynek ŁDK na kilka miesięcy zniknie za rusztowaniami" - poinformował Stępień.

W ramach inwestycji, oprócz kompleksowego remontu elewacji gmachu ŁDK, planuje się utworzenie ogólnodostępnego Pasażu Kultury Województwa Łódzkiego. Pasaż będzie prowadził wzdłuż ulicy Traugutta i będzie miał kontynuację na zachodnim tarasie budynku; będzie też przechodził przez prześwity bramowe oraz obecnie niedostępne wewnętrzne patio i kończył na Skwerze im. Związku Strzeleckiego "Strzelca" w bezpośredniej bliskości Dworca Łódź Fabryczna.

Jak wyjaśnił dyrektor ŁDK Jacek Sokalski, Pasaż będzie miejscem prezentacji tego, co w regionie najciekawsze i co stanowi o jego kulturowej tożsamości - do tego celu użyte zostaną m.in. ekrany świetlne czy makiety obiektów. Obecnie prowadzone są rozmowy dotyczące strony technicznej projektu.

"ŁDK jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przykładów architektury modernistycznej w Łodzi. Budynek powstał na podstawie projektu Wiesława Lisowskiego - była to praca wyłoniona w konkursie na Dom-Pomnik im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego, zorganizowanym w 1933 r. z okazji upamiętnienia 40-lecia kariery politycznej marszałka, 25-lecia powstania Związku Walki Czynnej (Związku Strzeleckiego) oraz 15. rocznicy odzyskania niepodległości" - zaznaczyła Karolina Taczalska z Pracowni Architektonicznej Design Lab, w której powstał projekt modernizacji budynku.

Według pierwotnego projektu budynek miał wypełniać całą przestrzeń działki pomiędzy ul. Projektowaną (pomiędzy dawną Strzelecką a Narutowicza), Strzelecką (ob. Traugutta) i Sienkiewicza. Ze względu na presję opinii społecznej, budynek został skrócony o kilkanaście metrów od strony zachodniej oraz odwrócony, by wejście główne znajdowało się od strony dworca.

Projektanci Pasażu Kultury chcą nawiązać do pierwotnej koncepcji architektonicznej. Osiągną to m.in. dzięki przeziernym filarom od strony ul. Traugutta, pomiędzy którymi znajdą się murki granitowe z drewnianymi ławkami i zieleńce. Przebudowany zostanie także taras zachodni, na którym zlokalizowane będą dwustronne multimedialne ekrany świetlne oraz dużo roślin wysoko- i niskopiennych. Częścią Pasażu będzie też obecnie niedostępne dla przechodniów patio.

Kompleksowy remont przejdzie elewacja ŁDK. Na podstawie materiałów archiwalnych odtworzona zostanie stolarka drzwiowa, również wszystkie okna zostaną wymienione na drewniane. Obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Projekt obejmuje także wielokolorową iluminację elewacji budynku, która będzie indywidualnie programowana.

Podczas prac modernizacyjnych i remontowych, które w części budynku już się rozpoczęły, ŁDK będzie prowadzić swoją normalną działalność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.