PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Rusza Letnia Akademia Jazzu

  • PAP/JL    5 lipca 2016 - 08:58
 Łódź. Rusza Letnia Akademia Jazzu

W Łodzi rusza IX edycja Letniej Akademii Jazzu. Fot. Pixabay.com

Występem Ed Partyka Jazz Orchestra rozpocznie się 7 lipca w Łodzi IX edycja Letniej Akademii Jazzu, festiwalu, prezentującego najważniejszych przedstawicieli światowej muzyki jazzowej.
Koncerty Letniej Akademii Jazzu będą odbywać się we wszystkie czwartki lipca i sierpnia w łódzkiej Wytwórni. W sumie zaplanowano ich 16.

Ed Partyka Jazz Orchestra to doskonały big band, którzy zrzesza wybitnych muzyków z Europy.

W kolejnym tygodniu przed łódzką publicznością wystąpi uważany za najwybitniejszego saksofonistę tenorowego na świecie Pharoah Sanders, który nagrał m.in. dziewięć płyt z zespołem Johna Coltrane’a. Obecnie występuje z własnym zespołem, grając muzykę, w której pojawia się swing, bebop, soul, hip-hop, fusion, muzyka taneczna, afrykańska i kubańska.

W tegorocznej edycji przypomniane zostanie ważne wydarzenie z historii polskiej szkoły jazzu. W 50. rocznicę wydania płyty Krzysztofa Komedy „Astigmatic” nowe aranżacje zawartych na niej utworów zaprezentują kwartet Grzegorza Karnasa i sekstet pianisty Sławka Jaskułke.

Będzie też koncert poświęcony polskiemu saksofoniście Tomaszowi Szukalskiemu zmarłemu w 2012 r. Z kolei Myrczek & Tomaszewski Band przypomni postać Andrzeja Zauchy.

W specjalny sposób uczczona zostanie 70. rocznica urodzin wybitnego polskiego skrzypka jazzowego Zbigniewa Seiferta. W poświęconym mu koncercie wystąpi młoda skrzypaczka Dominika Rusinowska oraz kwartet smyczkowy Atom String Quartet.

Bohaterem koncertu finałowego Letniej Akademii Jazzu będzie polski kompozytor, autor znanych standardów jazzowych, laureat Oscara z 1953 r. Bronisław Kaper. Aranżacje jego utworów przygotuje kompozytorka i aranżerka Aleksandra Tomaszewska.

Festiwalowi towarzyszyć będą mistrzowskie warsztaty jazzowe poprowadzone przez wybitnych artystów, przygotowane z myślą o artystach zainteresowanych rozwojem umiejętności improwizatorskich oraz miłośnikach jazzu.

W ramach Letniej Akademii Jazzu realizowane będą także audycje muzyczne o charakterze interaktywnym i terapeutycznym dla osób o utrudnionym dostępie do kultury, m.in. niepełnosprawnych oraz seniorów. Uczestnicy spotkań prowadzonych przez muzyków i terapeutów będą tworzyć muzykę na żywo, poznawać tajniki musicalu, muzyki ludowej, ruch i zmiany tempa na warstwę muzyczną.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu miasta Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.