PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź sfinansowała renowację nagrobka zasłużonego dla miasta

  • aw/PAP    9 września 2016 - 14:31
Łódź sfinansowała renowację nagrobka zasłużonego dla miasta
Od kilku lat łódzki magistrat włącza się w akcję i przeznacza dodatkowe pieniądze na renowację jednego pomnika. W tym roku wybór padł na nagrobek doktora Artura Starzyńskiego (fot. Archiwum /zdjęcie ilustracyjne)

• Ponad 10 tys. zł z kasy miejskiej na renowację nagrobka zmarłego w roku 1930 zasłużonego dla Łodzi lekarza Artura Starzyńskiego przeznaczył łódzki magistrat.
• To kolejne środki - poza zbieranymi w corocznej kweście we Wszystkich Świętych - przekazane na ratowanie zabytków Starego Cmentarza.
"Już od kilku lat staramy się - niezależnie od prowadzonej co roku w dzień Wszystkich Świętych kwesty - przekazywać środki z budżetu miasta na remonty pięknych, zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Starym. Ludzie, którzy na Cmentarzu Starym znaleźli ostatni spoczynek, byli solą tej ziemi, to oni stworzyli Łódź. Warto zadbać o zachowanie ich w naszej pamięci" - podkreśliła prezydent Hanna Zdanowska, prezentując mediom odrestaurowany nagrobek Artura Starzyńskiego.

Jak przypomniał prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak, w czasie ubiegłorocznej kwesty na Starym Cmentarzu zebrano ponad 92 tys. zł, dzięki którym możliwe jest obecnie prowadzenie 12 realizacji konserwatorskich na najstarszej łódzkiej nekropolii.

"Od kilku lat łódzki Urząd Miasta włącza się w akcję i przeznacza dodatkowe pieniądze na renowację jednego pomnika. W tym roku wybór padł na prosty w formie pomnik doktora Artura Starzyńskiego. Na wyraźny wniosek magistratu wybraliśmy obiekt niewpisany do rejestru zabytków, można więc powiedzieć, że dzięki dofinansowaniu udało się go uratować. Co istotne, za nagrobkiem stoi ważna postać - doktor Artur Starzyński to lekarz pułkowy czasów I wojny światowej, znakomity neurolog, dowódca szpitala wojskowego, ważna postać szpitala dla nerwowo chorych w Kochanówce"- wyjaśnił Pawlak.

Wiceprezes Towarzystwa Alina Jabłońska, która odkryła postać Starzyńskiego w opublikowanej w latach 30. ubiegłego wieku monografii o Starym Cmentarzu Stanisława Rachalewskiego "Łódź, która odeszła", dodała, że Starzyński był osobą bardzo ważną i niezwykle zasłużoną dla Łodzi.

"Przechodząc koło zniszczonego pomnika, nie wiedzielibyśmy, że Starzyński był znakomitym lekarzem i inspektorem sanitarnym miasta Łodzi. Walczył z epidemiami, dbał o stan sanitarny i higienę w mieście. Dzięki Starzyńskiemu wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko tyfusowi, zorganizowano specjalny oddział walczący z jaglicą. Wymyślił też - podobno pierwszą w kraju - akcję odszczurzania miasta" - wyjaśniła.

W ramach funduszy zebranych w czasie kwesty odnowiony zostanie także m.in. pomnik prezydenta Andrzeja Rosickiego z czasów powstania styczniowego, nagrobek bohaterów wojennych z rodziny Rzeźniewskich, oraz zdobione rzeźbami Wacława Konopki nagrobki w części ewangelickiej nekropolii.

W 20 dotychczasowych kwestach zebrano łącznie ponad 1,1 mln zł. Za te pieniądze odnowiono ok. 150 zabytków najstarszej łódzkiej nekropolii, która jest miejscem pochówku prezydentów miasta, lekarzy, nauczycieli, artystów oraz przedstawicieli dawnej burżuazji przemysłowej.

Rangę historyczną cmentarza podkreślają miejsca związane z walkami o niepodległość w XIX i XX wieku. Jego wartość zabytkową tworzy ok. tysiąca kaplic grobowych, pomników, rzeźb i ozdobnych ogrodzeń, w tym kaplice Karola Scheiblera i Juliusza Heinzla, uznawane za reprezentatywne przykłady sztuki sepulkralnej przełomu XIX i XX wieku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.