PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Specjalne atrakcje z okazji Nocy Muzeów

  • PAP/JL    9 maja 2016 - 09:21
Łódź: Specjalne atrakcje z okazji Nocy Muzeów
Łódź przygotowała wiele atrakcji na Noc Muzeów. Fot. UML.pl

Wystawa gramofonów z zakładów Fonica, wizyta w „Szuflandii”, czy pokaz mody na ASP – to tylko kilka atrakcji łódzkiej edycji Nocy Muzeów.
Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski informuje, że specjalną ofertę na tegoroczną edycję Nocy Muzeów przygotowało 60 łódzkich placówek kultury.

Muzeum Miasta Łodzi zaprosi na nocne atrakcje w trzech swoich oddziałach, m.in. w Muzeum Kanału „Dętka” mieszczącym się w dawnym podziemnym zbiorniku na wodę. W Pałacu Poznańskich – obok zwiedzania wnętrz i ekspozycji stałych – dostępny będzie kącik melomana, wyposażony w sprzęt dawnych Łódzkich Zakładow Radiowych Unitra Fonica z lat 50-80.

– Ekspozycja jest zapowiedzią planowanej na lipiec wystawy o Fonice. Chcemy zaprosić zwiedzających do współpracy przy jej tworzeniu, do podzielenia się fotografiami czy płytami. Poszukujemy też dawnych pracowników zakładów – podkreśla Agata Siuta z Muzeum Miasta Łodzi.

Działające w EC1 – dawnym kompleksie przedwojennej miejskiej elektrociepłowni – planetarium przygotowało promocyjne seanse, na które będzie można wejść co 20 minut. Zwiedzający obejrzą zaprezentowaną pierwszy raz w nowym świetle oryginalną maszynerię elektrowni z 1929 r.

W łódzkiej ASP odbędą się Targi Sztuki Studenckiej, będące okazją do zakupu niepowtarzalnych prac oraz – punktualnie o północy – pokaz mody, na który złożą się projekty studentów Katedry Ubioru. Od godz. 18 co godzinę zaplanowano wykłady o sztuce oraz warsztaty m.in. czerpania papieru i technik tkania na krośnie.

– W Teatrze Arlekin przygotowaliśmy wystawę lalek, na którą będziemy wpuszczać wyłącznie widzów pełnoletnich, gdyż niektóre prezentowane na niej eksponaty są niezwykle odważne. W teatralnej Galerii A będzie wystawa i warsztaty Ewy Kutylak, która zajmuje się drukiem artystycznym w technice mezzotinty. Dodatkową atrakcją będzie pokaz performatywnego tańca japońskiego butoh – zaznacza Aleksandra Marciniak z Teatru Arlekin.

Specjalnie tej nocy otworzą się podwoje łódzkiego oddziału Filmoteki Narodowej, mieszczącego się w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych. Każdy zwiedzający otrzyma na pamiątkę odcinek taśmy filmowej – nieużywanego obecnie nośnika obrazów tworzonych niegdyś w WFF. Z kolei w Muzeum Kinematografii, obok zwiedzania i licznych projekcji filmów – również plenerowych – wielbicielom kina umożliwiono wizytę w Szuflandii z filmu J. Machulskiego „Kingsajz”. W muzealnej restauracji podawane będą dania inspirowane „Ziemią Obiecaną” A. Wajdy.

Na imprezy w ramach Nocy Muzeów będzie można dojechać specjalnymi liniami autobusowymi i tramwajowymi uruchomionymi przez miejskiego przewoźnika. Będą one obsługiwane nie tylko przez współczesne, ale także przez zabytkowe pojazdy, m.in. tramwaj z Sanoka z 1928 r. czy autobusy Ikarus 260 i 280.

W ubiegłym roku w łódzkiej Nocy Muzeów wzięło udział prawie 9 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.