PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź świętuje rocznicę urodzin Juliana Tuwima

 • PAP    12 września 2013 - 09:30
Łódź świętuje rocznicę urodzin Juliana Tuwima

Finał konkursu na utwór muzyczny do tekstu Juliana Tuwima, happening w pociągu relacji Łódź- Warszawa czy uliczny spektakl - to niektóre atrakcje obchodów 119. urodzin poety, które od piątku odbywać się będą w Łodzi.
To kolejne wydarzenia w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima - ustanowionego przez Sejm w 60. rocznicę śmierci poety i 100. rocznicę jego poetyckiego debiutu.

Natomiast już w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska złoży kwiaty na grobie Juliana Tuwima na warszawskich Powązkach - poinformował rzecznik prezydent miasta Marcin Masłowski.

W piątek - w dniu 119. rocznicy urodzin poety - zaplanowano w Łodzi wiele tuwimowskich atrakcji artystycznych. Rozpocznie je akcja happeningowa "Pociąg PARABUCH", czyli czytanie i śpiewanie tekstów Juliana Tuwima na peronie i w pociągu relacji Łódź Kaliska - Warszawa Wschodnia i w drodze powrotnej.

W centrum Off Piotrkowska pokazany zostanie uliczny spektakl "Tuwim JULEK - PARA buch FRAZY w Ruch". Stanie tam Mobilny Słup Ogłoszeniowy, a w nim scenka lalkowa ukazująca łobuzerskie dzieciństwo Julka Tuwima. Sceny aktorskie i lalkowe przeplatane będą zabawą typograficzną. Scenariusz powstał na podstawie książek wydawnictwa Literatura "Rany Julek" Agnieszki Frączek oraz "Tuwimowo".

W tym samym miejscu wieczorem odbędzie się finałowy koncert zespołów biorących udział w konkursie na utwór muzyczny do tekstu Juliana Tuwima. Do konkursu zgłosiło się czternastu artystów, a wykonawcy zwycięskiej piosenki otrzymają 10 tys. zł; zostanie również zrealizowany teledysk promujący zwycięski utwór.

Także w piątek wieczorem łodzianie zobaczyć będą mogli spektakl happeningowy "Bal w operze" w reż. Marka Strąkowskiego towarzyszący wystawie "Obraz. Słowo. Tuwim" w Galerii "Re:Medium". Samą wystawę można oglądać do 5 października.

W sobotę rocznicę urodzin poety świętować będzie Muzeum Miasta Łodzi, które organizuje piknik przygotowany według wskazówek zamieszczonych we fragmencie jego najbardziej łódzkiego poematu "Kwiaty polskie".

W czasie pikniku będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia ze zbiorów Muzeum obrazujące sposoby spędzania czasu wolnego w dawnej Łodzi i obejrzeć ekspozycję obiektów związanych z kulturą jedzenia w czasach fabrykantów.

"Będzie można przekonać się, jak smakowały potrawy serwowane na tradycyjnych łódzkich piknikach - nie tylko takie jak bułki, serdelki i ogórki, ale i rachatłukum, hopjesy czy tradycyjne bajgiełki. Pokaz ich przygotowania odbędzie się w czasie pikniku" - zapowiada Magdalena Krajewska-Sochala z Muzeum.

Podczas pikniku będzie też można odwiedzić gabinet poety, wziąć udział w warsztatach plastycznych i grach literackich, a w tymczasowej czytelni poczytać dzieła Tuwima i książki dotyczące jego twórczości.

W niedzielę Teatr Pinokio z okazji urodzin poety zaczyna nowy sezon artystyczny spektaklem dla całych rodzin "Tuwimki" pod opieką reżyserską Konrada Dworakowskiego. W spektaklu utwory Juliana Tuwima stają się pretekstem do teatralnej zabawy z widzem.

Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi) - zadebiutował w 1913 roku wierszem "Prośba" wydrukowanym w "Kurierze Warszawskim". W latach 1916-19 współpracował z pismem studenckim "Pro arte et studio". W 1918 roku założył kabaret literacki Pod Picadorem, a w 1920 grupę poetycką Skamander.

Był współpracownikiem i kierownikiem kabaretów warszawskich, m.in. Qui pro Quo. Jest autorem licznych zbiorów poetyckich, m.in. "Czyhanie na Boga" (1918), "Sokrates tańczący" (1920), "Treść gorejąca" (1936), poematu "Kwiaty polskie" oraz popularnych wierszy dla dzieci, m.in. "Lokomotywa", "Abecadło", "Słoń Trąbalski".

Zmarł w 1953 roku w Zakopanem; pochowany jest na warszawskich Powązkach. Poeta poświęcił rodzinnej Łodzi kilka swoich utworów. W wierszu "Łódź" pisał: "Niechaj potomni przestaną snuć, Domysły +w sprawie Tuwima+, Bo sam oświadczam: mój gród - to Łódź, To moja kolebka rodzima!".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.