PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Unijne dofinansowanie modernizacji dwóch muzeów

  • PAP/JS    15 grudnia 2017 - 22:44
Łódź: Unijne dofinansowanie modernizacji dwóch muzeów
(fot. uml.lodz.pl)

Dwie łódzkie placówki - Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa zostaną zmodernizowane. W piątek (15 grudnia) w Łodzi wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz dyrektorzy muzeów podpisali umowy o dofinansowaniu projektów ze środków unijnych.
Jak mówił wicepremier, dzięki temu dofinansowaniu kolejne inwestycje w łódzkiej kulturze będą realizowane. Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat miasto uzyskało - na 21 projektów, na które starało się o dofinansowanie - pieniądze na 10 projektów. Dodał, że łącznie na te 10 projektów wydano z europejskich programów na kulturę w sumie 163 mln zł.

W piątek szef resortu oraz dyrektorzy muzeów podpisali umowy o dofinansowaniu z unijnych pieniędzy projektów dotyczących dwóch muzeów.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne otrzyma prawie 15 mln zł dofinansowania. Placówka chce zmodernizować budynki B, D i E. Dzięki temu zyska dodatkowe powierzchnie magazynowe, studyjne i edukacyjne oraz przeznaczone na działalność kulturalną. Oprócz prac dotyczących budynków B, D i E wyremontowany ma być dziedziniec, na którym znajdzie się edukacyjny plac zabaw dla dzieci. W ramach projektu zostanie zakupione również wyposażenie magazynów i działu konserwacji.

Koszt projektu to 21,7 mln zł, z czego 14,7 mln zł to dofinansowanie z UE.

Z kolei Centralne Muzeum Włókiennictwa otrzymać ma prawie 9 mln zł dofinansowana. Projekt zakłada m.in. remonty elewacji zachodniej, południowej i północnej oraz wnętrz najstarszego skrzydła zabytkowej fabryki Ludwika Geyera wraz z jej otoczeniem historycznym. Prace obejmą także przygotowanie wystawy stałej, przebudowę części budynków w Skansenie wraz z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie oraz przebudowę zabytkowych domków, zagospodarowanie terenu.

Po zakończeniu inwestycji odwiedzający muzeum będą mogli oglądać nową wystawę stałą poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej. Kolejna ekspozycja, również o charakterze stałym, powstanie w nieczynnej dotąd willi letniskowej znajdującej się w Skansenie. Na parterze i pierwszym piętrze budynku będzie można zobaczyć wystawę poświęconą dziejom willi z Rudy Pabianickiej, a także dawnych zwyczajach i formach wakacyjnego wypoczynku, przygotowaną w oparciu o unikatowe zbiory muzeum. Także wnętrza domków w Skansenie zostaną wzbogacone o nowe ekspozycje ukazujące wnętrza łódzkich mieszkań i zakładów rzemieślniczych z różnych okresów, począwszy od II połowy XIX w. po lata 80. XX w.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec 2019 r. Jej koszt to prawie 13 mln zł, dofinansowanie z UE to prawie 9 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.