PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź wita wiosnę w kompleksie EC1

  • PAP    18 marca 2015 - 18:36
Łódź wita wiosnę w kompleksie EC1

EC1 Wschód/ fot.ec1lodz.pl

Z okazji pierwszego dnia wiosny i Światowego Dnia Wody miasto szykuje wiele atrakcji. Będą Iluminacje laserowe, gra miejska i opowieści o historii łódzkich rzek.
W sobotę (21 marca) dla zwiedzających otwarty zostanie kompleks zabytkowej elektrociepłowni EC1, która docelowo ma pełnić funkcje kulturalno-artystyczne. Będzie można zwiedzić EC1 Wschód, w którym powstanie m.in. centrum sztuki filmowej i planetarium oraz uzyskać informacje na temat budowy węzła multimodalnego i podziemnego Dworca Łódź Fabryczna.

"Będą atrakcje dla dzieci, drukarka 3D, gra miejska i pokazy laserów. Opowiemy o wszystkich tajnikach tej wielkiej budowy, którą będzie można obejrzeć z tarasów EC1" - podkreślił na konferencji w czwartek dyrektor EC1 Błażej Moder.

Węzeł multimodalny, który zostanie zbudowany przy podziemnym Dworcu Łodź Fabryczna (obiekt przylega do kompleksu EC 1) połączy kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy. Będzie to prawdopodobnie największy w Polsce węzeł drogowo-komunikacyjny i przesiadkowy.

Zgodnie z projektem, który w sobotę będą mogli poznać łodzianie, przebudowany zostanie system dróg wokół nowego dworca. Jego głównymi elementami będą nowe ulice Nowowęglowa i Nowotargowa, a także ulice Składowa i Kilińskiego. Powstaną również nowe przystanki i trasy tramwajowe.

W organizację imprezy włączył się także Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, który w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia. Z okazji Światowego Dnia Wody, przypadającego 21 marca, ZWiK przygotował szereg prezentacji.

"Będą to iluminacje laserowe związane z historią łódzkich rzek. Opowiemy łodzianom, w jaki sposób rzeki te wpłynęły na rozwój miasta, zaprezentujemy też to, co jest ważne dzisiaj, czyli walory łódzkiej wody" - powiedział dyrektor ZWiK Romuald Bosakowski

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 prowadzona jest od kilku lat. Prace obejmują powierzchnię blisko 40 tys. m kw. Na kompleks składa się EC1 Wschód i EC1 Zachód. Wschodnia część docelowo pełnić będzie funkcje kulturalno-artystyczne. W części zachodniej powstaje centrum nauki i techniki.

Rewitalizacja EC1 - obok budowy podziemnego dworca i węzła multimodalnego - to główne elementy tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w centrum miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.