PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź wpisała 13 obiektów na listę zabytków

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 14:57
Łódź wpisała 13 obiektów na listę zabytków
Panorama Łodzi Fot. (Shutterstock.com)

Część dawnej fabryki Kindermana seniora, XIX-wieczny cmentarz, dawna szkoła carska i kamienice mieszkalne - to niektóre z 13 obiektów, które trafiło na listę zabytków Łodzi. Według magistratu w gminnej ewidencji znajduje się ponad 2,2 tys. takich obiektów.
Aleksandra Hac z biura rzecznika prasowego Urzędu Miasta Łodzi zwraca uwagę, że wpisanie budynków do ewidencji to, z jednej strony ich ochrona, bo ich właściciele są teraz zobowiązani do uzgadniania z miejskimi służbami konserwatorskimi pozwoleń budowlanych. Z drugiej strony dla ich właścicieli to udogodnienia i możliwość zdobycia pieniędzy na remonty.

Jak wyjaśniła, po nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, o dotacje będą mogli występować nie tylko właściciele zabytków rejestrowych, jak dotychczas, ale także tych znajdujących się w ewidencji. Te wpisy dają też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Według niej jednym z najciekawszych obiektów wpisanych obecnie na listę zabytków jest nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski obok skrzyżowania ul. Augustów i Rokicińskiej. Schowany między sklepami, hurtowniami i warsztatami dzisiaj wygląda jak zwykły skwer. Znajdują się tam nadal ślady nekropolii - nagrobki między drzewami. Cmentarz powstał w latach 60. XIX wieku na terenie dawnej wsi Widzew. Jest terenem dostępnym, można się do niego dostać od strony ul. Augustów przejściem pomiędzy budynkami.

Czytaj także: Zieleń w miastach jest trendy. Oni pokazują. jak to dobrze zrobić

Kolejnym obiektem jest główny gmach fabryki przy ul. Struga 63, czyli dawnych zakładów Franciszka Kindermana. Do ewidencji wpisany został budynek warsztatu w głębi posesji oraz kotłownia z kominem. To jeden z nielicznych kominów w Łodzi, który się zachował i dlatego postanowiono objąć go ochroną.

Do ewidencji trafił także gmach dawnej szkoły carskiej przy ul. Przybyszewskiego 253. Ceglany budynek został wzniesiony w 1912 roku. Znajduje się na niej napis w języku rosyjskim - szkoła podstawowa (nauczanie początkowe). W czasie, kiedy powstała, była to jedna z nielicznych szkół na terenie wsi Zarzew. Dzisiaj szkoły już tam nie ma, znajdują się tam mieszkania i warsztat.

Jak informuje Hac, pozostałe budynki to kamienice mieszkalne, które objęte zostały ochroną przede wszystkim ze względu na ciekawy detal.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.