PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź wpisała 13 obiektów na listę zabytków

  • PAP/PSZ    13 grudnia 2017 - 14:57
Łódź wpisała 13 obiektów na listę zabytków

Panorama Łodzi Fot. (Shutterstock.com)

Część dawnej fabryki Kindermana seniora, XIX-wieczny cmentarz, dawna szkoła carska i kamienice mieszkalne - to niektóre z 13 obiektów, które trafiło na listę zabytków Łodzi. Według magistratu w gminnej ewidencji znajduje się ponad 2,2 tys. takich obiektów.
Aleksandra Hac z biura rzecznika prasowego Urzędu Miasta Łodzi zwraca uwagę, że wpisanie budynków do ewidencji to, z jednej strony ich ochrona, bo ich właściciele są teraz zobowiązani do uzgadniania z miejskimi służbami konserwatorskimi pozwoleń budowlanych. Z drugiej strony dla ich właścicieli to udogodnienia i możliwość zdobycia pieniędzy na remonty.

Jak wyjaśniła, po nowelizacji ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, o dotacje będą mogli występować nie tylko właściciele zabytków rejestrowych, jak dotychczas, ale także tych znajdujących się w ewidencji. Te wpisy dają też możliwość zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Według niej jednym z najciekawszych obiektów wpisanych obecnie na listę zabytków jest nieczynny cmentarz ewangelicko-augsburski obok skrzyżowania ul. Augustów i Rokicińskiej. Schowany między sklepami, hurtowniami i warsztatami dzisiaj wygląda jak zwykły skwer. Znajdują się tam nadal ślady nekropolii - nagrobki między drzewami. Cmentarz powstał w latach 60. XIX wieku na terenie dawnej wsi Widzew. Jest terenem dostępnym, można się do niego dostać od strony ul. Augustów przejściem pomiędzy budynkami.

Czytaj także: Zieleń w miastach jest trendy. Oni pokazują. jak to dobrze zrobić

Kolejnym obiektem jest główny gmach fabryki przy ul. Struga 63, czyli dawnych zakładów Franciszka Kindermana. Do ewidencji wpisany został budynek warsztatu w głębi posesji oraz kotłownia z kominem. To jeden z nielicznych kominów w Łodzi, który się zachował i dlatego postanowiono objąć go ochroną.

Do ewidencji trafił także gmach dawnej szkoły carskiej przy ul. Przybyszewskiego 253. Ceglany budynek został wzniesiony w 1912 roku. Znajduje się na niej napis w języku rosyjskim - szkoła podstawowa (nauczanie początkowe). W czasie, kiedy powstała, była to jedna z nielicznych szkół na terenie wsi Zarzew. Dzisiaj szkoły już tam nie ma, znajdują się tam mieszkania i warsztat.

Jak informuje Hac, pozostałe budynki to kamienice mieszkalne, które objęte zostały ochroną przede wszystkim ze względu na ciekawy detal.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: