PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź wycenia przyuliczne drzewa w walce o Europejską Zieloną Stolicę

 • wer    11 lipca 2011 - 15:18
Łódź wycenia przyuliczne drzewa w walce o Europejską Zieloną Stolicę

Uczestnicy międzynarodowej XIV Akademii Letniej Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju prowadzą pierwsze w Polsce badania na temat wartości ekonomicznej drzew przyulicznych. Ich wyniki zostaną przedstawione władzom miasta, w ramach starań o tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy dla Łodzi.
Badanie jest częścią projektu „Usługi ekosystemów w zrównoważonym rozwoju miast”, realizowanego przez Fundację Sendzimira, we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz Urzędem Miasta Łodzi. Ma być podstawowym wkładem w działania prowadzące do uzyskania przez Łódź tytułu Europejskiej Zielonej Stolicy, o który konkuruje co roku wiele europejskich miast.

Jak się okazuje usługi ekosystemów mogą przynieść wymierne finansowo korzyści. Widać to na przykładzie  Nowego Jorku. Według przeprowadzonego w 2007 wyliczenia drzewa w mieście przynoszą korzyści (możliwość rekreacji, czystsze powietrze, retencja wody i poprawa mikroklimatu, zmniejszone nakłady na oczyszczanie ścieków, poprawa samopoczucia i efektywności pracy, ochrona przed hałasem itd.) o rocznej wartości 122 mln USD! Miasto Nowy Jork dzięki temu „otrzymywało” 5,60 USD za każdego dolara wydanego na utrzymanie drzew.

A przecież bardzo często zdarza się, że drzewa w miastach są wycinane pod inwestycje, bez odpowiednich konsultacji z mieszkańcami, ale również bez szerszego oszacowania ekonomicznego – co pokazuje, że często zarówno władze miasta, jak i sami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy z wartości dostarczanych przez nie usług. Projekt, realizowany przy współpracy naukowców, działaczy społecznych i przedstawicieli samorządu, ma na celu poprawę tej świadomości, między innymi poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi wyceniania terenów zielonych w miastach, ale również poprzez spotkania mające na celu społeczne wypracowanie koncepcji zarządzania zielenią miejską – badanie wśród mieszkańców Łodzi, realizowane przez Fundację Sendzimira, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski oraz Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego SPATIUM, jest zaledwie wstępem do całego przedsięwzięcia.

Nad zwiększaniem świadomości dotyczącej zieleni miejskiej pracują w tym roku uczestnicy Akademii Letniej Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju - 28 osób, jak co roku, z kilkunastu różnych krajów - którzy będą również zgłębiać zagadnienia takie jak zrównoważony rozwój lokalny, ekologia przemysłowa i wiele innych pokrewnych tematów. Studenci będą również współpracować z firmami i organizacjami w ramach zgłębiania tematyki społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zdobywając nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie praktyczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • waga, 2013-05-31 17:11:37

  Uprzejmie informuję, że na parkingu u zbiegu ul. Włókniarzy i Lutomierskiej wycięto dzisiaj 31.05.2013 r. kilkadziesiąt drzew mających po kilkadziesiąt lat. Co na to „Ochrona środowiska?
 • Parasol, 2011-10-03 10:05:22

  To i owszem jest dobre a co z rowerami? Ja jeżdżę na rowerze po mieście i mam ze sobą wozić parasol przed sadzą?Najpierw ograniczmy niską emisję!!
 • Mietek, 2011-09-30 20:26:57

  ŚMIECHU WARTE, A NA PIOTRKOWSKIEJ 235/241 W ŁODZI nikt nie reaguje, że zostało wydane pozwolenie na budowę i drzewa zostaną wycięte. Dziś prezes ogrodził teren budowy, sąd zakazał wycinki drzew, po co więc prezes grodzi teren, jak nie może na nim budować? Wpierw musi przecież usunąć drzewa, aby co...kolwiek tam postawić!!!! PARANOJA, A NIKT NIC nie robi w tej sprawie!!!!  rozwiń