PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Wystawa o dawnych zakładach radiowych Fonica

  • PAP/JL    6 lipca 2016 - 09:12
Łódź. Wystawa o dawnych zakładach radiowych Fonica

Ponad 50 gramofonów, wzmacniaczy i innych urządzeń audio produkowanych przez Fonicę można oglądać na wystawie w Muzeum Miasta Łodzi. Fot. Pixabay.com

Zbiór ponad 50 gramofonów, wzmacniaczy i innych urządzeń audio produkowanych przez byłe łódzkie zakłady radiowe Fonica można od 6 lipca oglądać na wystawie przygotowanej przez Muzeum Miasta Łodzi.
Organizatorzy wystawy „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” informują, że oprócz sprzętu zwiedzający zobaczą archiwalne dokumenty, prasę fachową oraz materiały reklamowe, które promowały zakład w Polsce i na świecie.

Ekspozycja ma przypomnieć czasy świetności łódzkiego przemysłu radiofonicznego, kiedy w Łodzi powstawały gramofony, wzmacniacze, odtwarzacze płyt kompaktowych. Jak przekonują organizatorzy, niegdyś wyroby Foniki uzyskiwały najwyższe wyróżnienia na targach krajowych i zagranicznych. Według nich to rozsławione w Polsce i Europie przedsiębiorstwo było w czasach PRL-u motorem postępu technicznego, a niektóre z wyrobów Foniki są w stanie konkurować z markowym sprzętem wytwarzanym obecnie. W zakładach funkcjonowały wydziały projektowe, produkcyjne, biurowe. Fonica miała bazę wczasową, medyczną, transportową.

W tworzeniu wystawy pomogli łodzianie, którzy udostępnili muzeum sprzęt i inne pamiątki, takie jak zdjęcia czy dokumenty.

Ekspozycji towarzyszą m.in. spotkania z dyrektorem i pracownikami zakładów, testy sprzętu, zajęcia edukacyjne dla dzieci o dźwiękach i muzyce. Muzeum planuje wydać w przyszłym roku katalog poświęcony Fonice, prezentujący najciekawsze urządzenia firmy, wspomnienia pracowników oraz współczesne i archiwalne fotografie.

Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica (nazwa obowiązuje od 1960 r.) powstały zaraz po II wojnie światowej i początkowo produkowały aparaty telefoniczne. Dopiero w latach 50. ub. wieku wdrożono do produkcji pierwsze proste modele gramofonów. W latach 60. budowano w Fonice popularne wówczas gramofony z serii Bambino.

Lata 70. to okres współpracy Foniki z zachodem Europy. Powstawały gramofony popularne z rodziny Mister-hit na licencji zachodnioniemieckiego Telefunkena, pojawiły się gramofony Fonomaster, Adam, Daniel, będące ówcześnie marzeniem każdego melomana. Do Francji eksportowano wzmacniacze opracowane przez polskich konstruktorów.

W dwóch ostatnich dekadach ub. wieku funkcjonowania zakładu, na jakości produktów silne piętno odcisnął kryzys gospodarczy. Sytuacji nie uratowało również wprowadzenie do produkcji odtwarzaczy płyt CD. Ostateczny los zakładów został przesądzony w okresie transformacji ustrojowej. Zależność organizacyjna od koreańskiego koncernu spowodowała całkowite zaprzestanie produkcji radiofonicznej, a zakład nie doczekał okresu powrotu mody na muzykę analogową i mechaniczny zapis dźwięku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • głuchymuzyk, 2016-07-06 15:22:32

    Do meloman: Zapomniałeś dodać: Sprzedawczyków, zdrajców i złodziei.
  • meloman, 2016-07-06 15:18:30

    Ach, gdzie te czasy. Gdzie te prywatki. To wszystko, co się stało, jest zasługą POkrętaczy, czyli Platformy Obywatelskiej i postkomunistów.NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: