PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź wystawą świętuje jubileusz nadania praw miejskich

  • PAP    25 lipca 2013 - 12:34

Dokumenty, mapy, historyczne ryciny i monety będzie można oglądać na wystawie "Zanim powstała Wielka Łódź", którą z okazji 590. rocznicy nadania miastu praw miejskich od poniedziałku udostępni zwiedzającym "Galeria w biegu" w Muzeum Miasta Łodzi.
Jak poinformowała Matylda Cygan z muzeum, ekspozycja prezentuje historię miasta - od jego średniowiecznych początków, tj. od pierwszej wzmianki o Łodzi z 1332 roku, poprzez nadanie jej praw miejskich 29 lipca 1423 roku, aż do powstania Łodzi przemysłowej.

"Zaprezentowany materiał obrazuje kierunki rozwoju miejscowego osadnictwa, kształtowanie się społeczności miejskiej od XV wieku i jej wpływ na rozwój m.in. lokalnej infrastruktury, gospodarki i handlu" - mówiła Cygan.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in: kopie aktów lokacyjnych z XV wieku, które zdecydowały o późniejszym rozwoju gospodarczym Łodzi, mapy pokazujące rozwój przestrzenny miasta i okolic np. z przełomu 1812/13 roku i ryciny pokazujące widoki oraz zabudowania Łodzi z początku XIX wieku. Prezentowane będą również oryginalne monety z lat 1386-1434 z czasów panowania Władysława Jagiełły.

Ekspozycję będzie można oglądać od 29 lipca do 29 września 2013 w "Galerii w biegu: w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej. Towarzyszyć jej mają zajęcia edukacyjne dla dzieci w wieku 6-12 lat, które zorganizowane zostaną 30 lipca i 13 sierpnia oraz prelekcje: o alkoholu i wyszynku w Łodzi przemysłowej (4 sierpnia), początkach miasta (1 września) i urbanistyce Łodzi rolniczej i wczesnoprzemysłowej (8 września).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.